U Srbiji je u poslednjih deset godina otvoreno 467 fabrika u kojima je zaposleno 114.000 ljudi, izjavio je danas za skupštinskom govornicom potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali.
Tokom rasprave da li je aktuelna ekonomska politika dobra za srpsku privredu ministar je poručio da kritikama poslanika nedostaju argumenti i znanje.
– Žao mi je što koristite argumente koje ne znate šta znače i tako obmanjujete javnost. Hajde da diskutujemo koje su posledice kejnzijanizma i neoliberalizma, i da li biste vi intervenisali na tržištu kad je krenula korona ili biste piustili sve male privrednike da propadnu – rekao je Mali.
On je rekao da je takva politika nereagovanja dovela do toga da je 500.000 ljudi ostalo bez posla.
Mali je istakao da subvencije u Srbiji dobijaju i domaći i strani investitori, te da nijedan domaći investitor nije odbijen.
On je poručio da nijedna zemlja u regionu nije napustila politiku subvencionisanja već da se sa njima borimo za investitore, a da pritom otvaramo i kinesko tržište srpskoj privredi.
Mali je rekao da makroekonomski pokazatelji govore da je stopa nezaposlenosti danas 9,6 odsto dok je nekada bila 25,9, te da se u auto-puteve, škole, bolnice, infrastrukturne projekte ulaže 600 milijardi dinara, kako predviđa budžet za 2024. godinu.
– To je politika od koje nećemo odustati, koja nam od 1. januara donosi rast plata i penzija koje će do 2025. iznositi 1.000 evra, odnosno između 430 i 450 evra prosečne penzije – zaključio je Mali.
Društvo
U Srbiji sprovodimo politiku kombinacije neokenzijanizma i neoliberalizma jer je to jedini način da se u doba velikih kriza održava makroekonomska stabilnost, rekao je danas potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali u Skupštini Srbije u kojoj se raspravlja o predlogu Zakona o budžetu za 2024. godinu.
sledeća vest