Danas se obležava Svetski dan psorijaze, a iz udruženja pacijenata poručuju da ova bolest nije samo kozmetički problem, kao i da nije neizlečiva…
Veliki broj pacijenata nepotrebno pati od ozbiljnih simptoma psorijaze, iako biološka terapija značajno smanjuje promene na koži ili je potpuno čisti. Dermatolozi je kod nas prepisuju poslednje četiri godine za umerene i teške oblike bolesti, što u prevodu znači ako su promene zahvatile više od 10 odsto kože ili specifične regije poput genitalija, lica, dlanova, tabana, kosmatog dela glave, noktiju… i značajno ometaju kvalitet života ili ako je bolest prešla u sistemsku i obuhvatila zglobove (psorijatični artritis) ili neki od organa.
Vladimir Kecić, predsednik Udruženja obolelih od psorijaze “3P” kaže da je sam zaboravio šta to znači ova bolest, jer više od 10 godina nema promene na koži, zahvaljujući kliničkim studijama u kojima je učestvovao. Jednom u mesec dana, dva ili tri odlazi kod dermatologa da primi biološku terapiju u vidu injekcije (učestalost zavisi od proizvođača) i na prvi i svaki drugi pogled se ne razlikuje od bilo koje zdrave osobe koja živi bez ljuspica.
Foto: Shutterstock
Biološka terapija daje vetar u leđa obolelima
– Biološka terapija daje vetar u leđa i kao udruženje želimo da razbijemo predrasudu, još uvek rasprostaljenju među obolelima, ali i pojedinim lekarima, da je psorijaza neizlečiva bolest. To nije tačno, postoji više vrsta lekova s kojima može da se uđe u remisiju, tj. mirni, bezsimptomski oblik bolesti, a nadam se da će ih biti i više, jer je moguće da se koža nakon nekog vremena “zasiti” određenog leka. Druga zabluda glasi da je reč samo o kozmetičkom problemu, što takođe ne stoji, jer sve što se dešava spolja (upala), dešava se i iznutra. Jako važno da slušate savete svog dermatologa, budete disciplinovani (kako bolest nije nastala preko noći, ne može se ni povući preko noći) i uopšte se javite dermatologu – kaže Vladimir Kecić.
Za život bez psorijaze
Sekcija za dermatovenerologiju Srpskog lekarskog društva (SLD) nastavlja sprovođenje projekta “Za život bez psorijaze” čiji je cilj da se podigne svest u javnosti, među pacijentima, ali i među lekarima, da osobe sa psorijazom danas imaju na raspolaganju efikasne i bezbedne lekove i da svaki pacijent treba da teži oslobađanju od simptoma psorijaze.
Stres među glavnim okidačima
Dr Predrag Majcan, dermatolog KBC Zvezdara naglašava da stres znatno pogoršava stanje, ali je i među glavnim okidačima.
– Među ostalim okidačima su genetika, infekcije, pojedini lekovi… Važno je razumeti da pacijenti s težim oblikom psorijaze puno pate, osećaju se odbačenim, stigmatizovanim, imaju psihičke probleme poput depresije i anksioznosti. Izbegavaju odlazak u prodavnicu, na bazen, druženje s prijateljima ili kriju ruke, recimo. Idu takođe linijom manjeg otpora, te zloupotrebljavju alkohol, cigarete, što sve dodatno otežava bolest. Kako nisu zadovoljni ni na privatnom, ni na poslovnom polju, biološka terapija je za njih spas – kaže dr Majcan.
– Projekat će se narednih meseci sprovoditi u Pančevu, Kruševcu, Požarevcu, Leskovcu, Jagodini i Subotici. Uz dermatologe iz opštih bolnica, edukaciju pacijenata (i lekara) će obavljati profesori iz univerzitetskih kliničkih centara – UKC Srbije, UKC Niš, UKC Vojvodine, UKC Kragujevac i Vojnomedicinske akademije. Tokom edukacije pacijenti će dobiti informacije o psorijazi, savete o pravilnom putu i načinu lečenja, prevenciji pridruženih bolesti, o psihosocijalnoj podršci, higijensko-dijetetskom režimu, odnosno, pravilnoj ishrani i fizičkim aktivnostima, što doprinosi uspešnijem lečenju i mnogo boljem kvalitetu života pacijenata – objašnjava prof. dr Mirjana Milinković Srećković, načelnica odeljenja Klinike za dermatovenerologiju UKCS i potpredsednica Sekcije za dermatovenerologiju Srpskog lekarskog društva.
Foto: Pixabay
Svrab, ponekad i bol prati ovu bolest
Prof. Milinković Srećković ističe da je ovaj projekat podsticaj za obolele od psorijaze da se obrate dermatologu i razgovaraju o mogućnostima lečenja.
– Ako pacijent dobije adekvatnu terapiju na vreme, bolest se može staviti pod kontrolu i mnoge ozbiljne komplikacije se mogu sprečiti. Za umerene i teške oblike psorijaze, kao i za psorijazni artritis, pored konvencionalne sistemske terapije koja je već decenijama u primeni, biološki lekovi su dostupni o trošku RFZO od 2019. godine, a očekujemo i da biološki lekovi novog mehanizma dejstva i efikasniji od trenutno dostupnih uskoro dođu na Listu RFZO, čime će dodatno biti unapređeno lečenje naših pacijenata – poručuje Prof. Milinković Srećković.
Šta je psorijaza?
Psorijaza se javlja kod dva odsto populacije, pa je procena da u Srbiji ima oko 140.000 pacijenata. Reč je o hroničnom zapaljenskom oboljenju kože koje ima i određene osobine sistemske bolesti i mnoge značajne pridružene bolesti. Pacijenti koji boluju od psorijaze, naročito od težih formi bolesti, imaju mnogo veći rizik da obole od dijabetesa, infarkta srca, metaboličkog sindroma, artritisa, kao i zapaljenskih bolesti creva. Simptomi i znaci koji prate psorijazu su crvenilo, svrab, “ljuspanje”, nekada i bol. Veliki problem predstavlja i osećaj srama i stida, depresija i ozbiljno narušen kvaitet života obolelih, ali i cele porodice.
Dom i porodica
Lekar i farmaceut Sagen Išizuka je 1986. godine skovao japansku filozofiju pod nazivom “shokuiku”.
sledeća vest
#Danas #Svetski #dan #psorijaze #znate #ova #bolest #potpuno #izlečiva