NaslovnaNAJNOVIJEGripa u Srbiji još nema, ali raste broj obolelih od respiratornih infekcija!...

Gripa u Srbiji još nema, ali raste broj obolelih od respiratornih infekcija! Najviše ih je u ova tri okruga!

U ovoj sezoni u Srbiji još nije laboratorijski potvrđen virus gripa, ali ono što jeste – to je porast broja obolelih od respiratornih infekcija, podaci su Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”. Prošle godine je prijavljeno više od 355.000 pacijenata sa oboljenjima sličnim gripu.

Stručnjaci podsećaju da je najbolja prevencija vakcinacija.

Najviše novoobolelih od respiratornih infekcija beleže Zlatiborski, Pirotski i Braničevski okrug. Zbog njih, nedeljno u Beogradu, oko 14.000 pacijenata potraži pomoć lekara.

– Imamo akutnu respiratornu ambulantu, gde zbrinjavamo pacijente sa akutnim respiratornim infekcijama. Broj pregleda je između 50 i 60, značajno povećano u odnosu na avgust i jul. Otprilike četvrtina, 20-25 odsto je pozitivna na kovid – rekla je dr Svetlana Mićić iz Doma zdravlja “Savski venac”

Dr Katarina Mijatović, pomoćnica direktora Gradskog zavoda za plućne bolesti i tuberkulozu, navodi da respiratorne infekcije dominantno zahvataju gornje disajne puteve, ali da nema težih slučajeva.

– U proseku se u Gradskom zavodu pregleda oko 400 pacijenata – rekla je dr Mijatović.


Foto: Shutterstock


 


Veliko interesovanje za vakcinu protiv gripa

Neki sezonu gripa dočekuju spremni – vakcinisani. Do sada je potrošeno oko 60 odsto vakcina protiv gripa, podaci su Instituta za javno zdravlje.

– Do sada je veliko interesovanje bilo, više od 1.300 doza smo već dali, dok smo prošle godine za ceo period dali 2.700 vakcina – istakla je dr Svetlana Mićić iz Doma zdravlja „Savski venac“.

Iz Gradskog zavoda za plućne bolesti i tuberkulozu kažu da vakcinu preporučuju svim hroničnim pacijentima, starijima od 65 godina, imunokompromitovanima, trudnicama i svima koji su u riziku od same infekcije.

– Vakcina protiv gripa, baš zbog osobine virusa gripa da se menja, da menja antigensku strukturu, da mutira, svake godine treba da se zaštitimo, jer nas vakcina štiti 6 do 12 meseci – ukazala je dr Ivana Begović Lazarević, epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje.


Foto: Shutterstock


 


Kada nastaju komplikacije

Stručnjaci savetuju i pneumokoknu vakcinu, jer ta bakterija izaziva lakše, teže, a nekada i životno ugrožavajuće infekcije.

– Trebalo bi jednu dozu da prime sve ove kategorije, koje treba da se vakcinišu i protiv gripa. Ona se daje samo jednom u životu, nema revakcina. Kod osoba koje imaju hronične bolesti, veoma često, na primer, infekcija gripom može da se komplikuje zapaljenjem pluća, a najčešći prouzrokovač je baš pneumokoka, odnosno streptokokus pneumonije – objašnjava dr Begović Lazarević.

U narednom periodu vakcinacija, redovno pranje ruku, izbegavanje onih koji imaju respiratorne infekcije i provetravanje prostorija u kojima boravite, pomoći će vam u borbi sa respiratornim infekcijama.

Prvo ste umorni, a onda krenete da kašljete uveče: Ako imate ove simptome, pazite se, možda imate oboljenje opasno po život

Društvo

Ukoliko vaš organizam napadne korona virus, trebalo bi da ga odležite i mirujete, a ne da se izlažete fizičkoj aktivnosti. Kao posledicu virusne infekcije veliki broj pacijenata dobije oštećenje srčanog mišića.

sledeća vest

InfoPuls-podeljeno sa IZVOR

#Gripa #Srbiji #još #nema #ali #raste #broj #obolelih #respiratornih #infekcija #Najviše #ova #tri #okruga

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja