NaslovnaNAJNOVIJEI zauške prete deci: U lečenju jedna stvar obavezna, a komplikacije nisu...

I zauške prete deci: U lečenju jedna stvar obavezna, a komplikacije nisu naivne – Ovo su tri ključna simptoma

Stručnjaci upozoravaju da pored velikog kašlja, koji se širi i u Srbiji, moguć rast obolevanja i od zaški, koje takođe, najviše pogađaju decu.

Tokom 2022. godine prijavljeno je 11 slučajeva obolevanja od zauški, i to 7 u centralnoj Srbiji a 4 u Vojvodini, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”. Kada je reč o Beogradu, podaci Gradskog zavoda za javno zdravlje “govore” da su u poslednjih 5 godina u pretsonici registrovana 2 slučaja obolevanja od zauški. 2018. godine je naime bio jedan slučan, a drugi prošle, 2022. godine.

Ove brojke i ne bi bile toliko zabrinjavajuće da je obuhvat vakcinacijom MMR vakcinom, protiv malih boginja, zauški i rubele doživeo bar prošle, 2022. godine poželjan obuhvat koji bi nas obezbedio da izbegnemo epidemije. On je prošle godine iznosio 81,3 odsto, što je više u odnosu na prethodnu, 2021. godinu kada je iznosio 74,8 odsto, ali da bi se izbegla epidemija potrebno je da obuhvat bude 95 odsto, a on  je postignut u samo jednom okrugu.

Načelnik Jedinice za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti u Zavodu za javno zdravlje u Beogradu prim. mr sci. med. dr Slavica Maris, specijalista epidemiologije kaže za Telegraf.rs da su zauške akutno oboljenje koje izaziva mumps virus, a koje je praćeno povišenom temperaturom, otokom i bolovima jedne ili više pljuvačnih žlezda, obično zaušne žlezde, podjezične ili podvilične.

– Moguće komplikacije bolesti su zapaljenje polnih žlezda – testisa i jajnika, zatim upala moždanih ovojnica, upala mozga, gluvoća – navodi dr Maris. 

Ovo oboljenje se prenosi kapljičnim putem i kontaktom sa pljuvačkom inficirane osobe.

– Period od unošenja virusa u organizam do ispoljavanja prvih simptoma bolesti je od 12 do 25 dana. Bolest se najčešće javlja kod dece u uzrastu od 5 do 9 godina, mada mogu da obolevaju i adolescenti i odrasli. U približno 30 odsto slučajeva simptomi su blagi i ne ukazuju na bolest, ili je infekcija bez simptoma. Veliki broj infekcija kod dece mlađe od dve godine je bez kliničkih simptoma – kaže dr Maris i dodaje da više od 95 odsto vakcinisanih razvija imunitet koji je dugotrajan, a verovatno i doživotan.

Lečenje zauški je uglavnom simptomatsko.

– Preporučuje se lokalni oblog, lekovi za snižavanje temperature i vitamini. Obavezno je mirovanje u postelji. Kod infekcije testisa primenjuju se kortikosteroidi i lokalne obloge – kaže dr Maris.

Ona podseća da se u prevenciji zaušaka koristi se kombinovana vakcina protiv malih boginja, zaušaka i rubele (MMR vakcina) koja se daje deci od navršenih 12 meseci primenom jedne doze vakcine.

– Revakcinacija (druga doza) protiv malih boginja, zaušaka i rubele sprovodi se primenom MMR vakcine pre upisa u prvi razred osnovne škole, a izuzetno u toku prvog razreda osnovne škole – podseća naša sagovornica.

Pune ambulante zbog stomačnog virusa! Evo kako da prepoznate simptome!

Društvo

Bolesti više ne znaju za sezonu, kao što se nekad znalo ranije, pa tako, umesto tokom leta, stomačni virus puni ambulante i čekaonice usred novembra.

sledeća vest

InfoPuls-podeljeno sa IZVOR

#zauške #prete #deci #lečenju #jedna #stvar #obavezna #komplikacije #nisu #naivne #Ovo #tri #ključna #simptoma

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja