Medijacija u privrednim sporovima: Način da se problem reši, a poslovni odnos sačuva
Medijacija u privrednim sporovima omogućava pravnim licima da rešavaju sporove brže i efikasnije, što može rezultirati smanjenjem troškova sudskih postupaka i sudskih taksi, kao i uštedom vremena koje bi inače bilo potrošeno na dugotrajne sudske procese. Kroz medijaciju, privredni subjekti mogu sačuvati poslovne odnose umesto da se njihov odnos pogorša tokom dugotrajnih i kontroverznih pravnih postupaka.
„Medijacija podstiče saradnju i dijalog između strana, pružajući im priliku da sami pronađu održiva rešenja koja zadovoljavaju interese obe strane. Može se reći da je medijacija poslednja prilika da strane samostalno donesu odluku o svom sporu. U svakom narednom koraku odluku o njihovom sporu doneće neko treći, odnosno strana koje se ishod, odnosno rešenje, ne tiče direktno.“ – ističe za BIZLife Milan Krilović, osnivač Instituta za medijaciju, pregovaranje i javne politike.
Medijacija u Srbiji
Slučajevi medijacije u pravnim sporovima u Srbiji su zanemarljivo mali.
„To sve govori da privredni subjekti najčešće nisu upoznati sa postojanjem mogućnosti rešavanja sporova putem medijacije. Koliko mi imamo saznanja, ovaj postupak koriste, mada samo u izuzetnim slučajevima, neke od velikih kompanija.“ – poručuje za BIZLife Svetlana Budimčević iz Unije poslodavaca Srbije i dodaje: „Za medijaciju mora postojati saglasnost stranaka, što je često prepreka kada su poremećeni odnosi među strankama. Takođe, medijatori često ne poznaju dovoljno dobro materiju iz predmeta spora, pa i to može biti prepreka za kvalitetno rešenje.“
Kada govorimo o medijaciji u našem nacionalnom kontekstu, možemo reći da je ona prihvaćena od strane pravne nauke, da je dobila zakonsku regulativu kroz Zakon o posredovanju o rešavanju sporova (2014), koji je zamenio prethodno važeći Zakon o posredovanju – medijaciji ( 2005), da je obučen veliki broj medijatora, te da je država predvidela i mogućnost oslobađanja od plaćanja sudske takse ukoliko se spor reši sporazumno, pre zaključenja prvog ročišta za glavnu raspravu.
Suština medijacije
„Smatramo da se, uprkos usvojenim zakonima i propisima, kod nas još uvek ne poznaje suština medijacije, pa je zato pogrešno predstavljena ili nedovoljno objašnjena, ali prvenstveno se ne poznaju njene prednosti. S druge strane i dalje je prisutno nedovoljno visoko poverenje građana u institucije sistema. Takođe smatramo da bi sudije trebalo da prođu obuke posredovanja ili bar osnove, kako bi na pravi način mogle da blagovremeno upoznaju stranke sa ovom mogućnošću. Naposletku, potrebna je veća uloga stručne javnosti i medija u proomociji svih zakonskih alternativnih metoda rešavanja sporova.“ – poručuje Svetlana Budimčević iz Unije poslodavaca Srbije.
U praksi, medijacija se odvija u poverljivom okruženju, što znači da sve informacije i predloge iznete tokom medijacije ostaju tajne. To omogućava privrednim subjektima da slobodno iznose svoje tačke gledišta i razmatraju mogućnosti za rešavanje sporova, bez straha od negativnih posledica ili otkrivanja poverljivih informacija.
„U sudskim postupcima, odluke se donose na osnovu zakonskih propisa i sudske procene. Međutim, kroz medijaciju, privredni subjekti se aktivno uključuju u postizanje dogovora i imaju veću kontrolu nad ishodom sporova. Ovo može rezultirati održivijim i zadovoljavajućim rešenjima za sve strane. Postupak omogućava privrednim subjektima da prilagode proces rešavanja sporova svojim specifičnim potrebama i ciljevima.“ – objašnjava medijator, Milan Krilović.
Važno je napomenuti da se medijacija može prilagoditi brzini i raspoloživosti strana, što je često važno u poslovnom okruženju gde su vreme i efikasnost ključni faktori. Ona je važna za privredne subjekte, jer pruža efikasan, fleksibilan i poverljiv način rešavanja sporova, čime se postižu uštede u troškovima i vremenu, čuvaju se poslovni odnosi i omogućava veća kontrola nad ishodom sporova.
Izvor: BIZLife/Borislav Despotović
Foto: Pixabay
InfoPuls-podeljeno sa izvora-Bizlife
#Način #problem #reši #poslovni #odnos #sačuva