NaslovnaNAJNOVIJELondonska zamka za Ruse u Crnom moru! Ukrajini će poslati minolovce, samo,...

Londonska zamka za Ruse u Crnom moru! Ukrajini će poslati minolovce, samo, kojim putem?!

Velika Britanija saopštila je danas da ustupa Ukrajini dva broda minolovca britanske Kraljevske ratne mornarice i potvrdila da uspostavlja novu pomorsku odbrambenu koaliciju sa Norveškom kako bi bile ojačane ukrajinske pomorske operacije, prenosi TASS.

– Britanska vojska će ustupiti dva minolovca klase ‘sandaun’, koji će omogućiti Ukrajini da se bolje suprotstavi pretnji od ruskih podvodnih mina, sa ciljem da budu obnovljene ukrajinske izvozne rute preko Crnog mora – navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane Ujedinjenog Kraljevstva.

Britanski ministar odbrane Grant Šaps izjavio je da je reč o “dugoročnoj pomoći u transformaciji ukrajinskih mornaričkih snaga radi veće kompatibilnosti sa zapadnim saveznicima i interakcije sa NATO”.

– Ovo jačanje ukrajinske vojne sposobnosti označava početak novog, posvećenog napora Velike Britanije, Norveške i drugih saveznika, usmerenog na jačanje pomorske sposobnosti Ukrajine na duži rok – naveo je Šaps.

Dogovori su postignuti na novembarskom sastanku takozvane kontakt grupe za odbranu Ukrajine, koja deluje pod predsedavanjem Sjedinjenih Država.  Ministarstvo odbrane Velike Britanije je dodalo da su London i Oslo, zajedno sa svojim partnerima, već obučili stotine ukrajinskih marinaca.

Kuda će proći minolovci?

Igre oko krize u Ukrajini i regionu Crnog mora nisu mimoišle ni moreuze Bosfor i Dardaneli, koje kontroliše Turska. Posle početka Specijalne vojne operacije, Kijev je zatražio od Ankare da blokira prolaz ruskih ratnih brodova kroz ta dva moreuza. Ankara je, međutim, 28. februara 2022. zatvorila moreuz za sve ratne brodove.

Prema Konvenciji koja je usvojena u Montreu 20. jula 1936. godine, prolaz kroz moreuze koji razdvajaju Evropu od Azije kontroliše Turska. U konvenciji su predviđena mnoga ograničenja, pogotovo u vreme ratnog stanja. Pravi se razlika između vojnih i trgovačkih brodova, kao i priobalnih zemalja i onih koje to nisu.

Prema Konvenciji iz Montrea, u miru trgovački brodovi imaju pravo na slobodnu plovidbu kroz moreuze, nezavisno od toga čiju zastavu nose. Za ratnu mornaricu postoje razna ograničenja, pogotovo kad je reč o nepribrežnim zemljama.

Dolazak tih brodova mora se najaviti najmanje osam dana ranije i u Crnom moru mogu ostati najduže tri sedmice. Priobalne zemlje nemaju ta ograničenja. Prema konvenciji, kroz Bosfor ne mogu da prolaze podmornice zemalja koje ne izlaze na Crno more.

Turski ministar inostranih poslova Mevlut Čavušoglu je ranije izjavio da je turska vlada upozorila sve zemlje (bilo da se graniče sa Crnim morem ili ne) da tokom rusko-ukrajinskog rata ne šalju ratne brodove preko moreuza u Crno more. 

– Kada Turska nije zaraćena strana u sukobu, ona ima ovlašćenje da ograniči prolaz ratnim brodovima zaraćenih država preko moreuza. Ako se ratni brod vraća u svoju bazu u Crnom moru, prolaz nije zatvoren. Pridržavamo se pravila iz Montrea. Sve vlade, priobalne i neobalne, upozorene su da ne šalju ratne brodove preko moreuza – poručio je Čavušoglu.

Konvenciju su potpisali, osim Turske, Grčka, Rumunija, Bugarska, Sovjetski Savez, Velika Britanija, Japan i Kraljevina Jugoslavija. Amerika je tada bila nezainteresovana i odbila je da učestvuje u radu konferencije, a nije poslala čak ni posmatrače.

 

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Londonska #zamka #Ruse #Crnom #moru #Ukrajini #će #poslati #minolovce #samo #kojim #putem

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja