Mogao je biti franak, srbljak, stoparac, petgrošić, groš, ali je ostao dinar!
Dinar postoji tačno 150 godina! Jedina stabilna moneta kroz srpsku nestabilnu državnost – od kneževine, do kraljevine, preko Jugoslavije, do današnje Srbije.
Simbol i odraz našeg nacionalnog identiteta i nasleđa-novčanice i kovanice su kroz istoriju nosile znamenite ličnosti našeg naroda, kulturne simbole, bogatu istoriju i iako nam svakodnevno prolaze kroz ruke, naš novac je podsetnik na vrednosti i postignuća kroz vreme.
Ekipa iz Ekonomske škole “Bosa Milićević” iz Subotice na regionalnom kvizu “Znamenite ličnosti na našim novčanicama” osvojila je prvo mesto, i nastupiće na republičkom takmičenju koje će se u Beogradu održati na proleće. U čast rođendana naše monete saznali smo nekoliko zanimljivih činjenica od njih.
Foto: Informer TV prntscreen
Ekipa Ekonomske škole “Bosa Milićević” iz Subotice najbolje poznaje istoriju srpskog dinara
Jana Radulović iz tima takmičara kaže da se novčanica od 1000 dinara na kojoj se nalazi prvi guverner Narodne banke Srbije Đorđe Vajfert, danas najviše falsifikuje.
– Najlepša novčanica mi je zbog dizajna novčanica od 1000 dinara iz 1931. godine na kojoj je kraljica Marija Karađorđević- dodaje Jana.
Foto: Informer TV prntscreen
Novčanica iz vremena hiperinflacije sa 11 nula
Aleksandra Boranović otkriva da je lik umetnice Milene Pavlović Barili bio na test novčanici 2005. koja je trebalo da bude prva poluplastificirana novčanica ali nikada nije puštena u opticaj.
– O današnjoj novčanici, koja ima najvišu vrednost, od 5.000 dinara na kojoj se nalazi Slobodan Jovanović, kruže glasine da donosi nesreću – ističe Nataša Bodić, a Dunja Kukla dodaje da novčanica na kojoj se nalazi lik Jovana Jovanovića Zmaja ima najviše nula i to 11, te da je štampana u vreme hiperinflacije 1992. godine…
Njihova profesorka Albina Kapetonović podseća na istorijski put naše monete.
– Sam naziv “dinar” potiče od latinske monete “dinarius”, što znači da smo mi u nekom trenutku preuzeli novac Rimljana koji su nekad bili na ovom tlu. Istorija kovanja srpskog novca započela je u doba Nemanjjića, ali pod turskom vlašću naš novac je nestao i nije ga bilo četiri veka- kaže profesorka Albina Kapetanović.
Kad je Srbija stekla samostalnost posle Drugog srpskog ustanka bilo je čak 43 različite monete u upotrebe, a prvo jedinstveno rešenje za monetu Kneževine Srbije bio je groš, ali je potom na Narodnoj skupštini predloženo da to bude “srbljak”.
– Tadašnji ministar finansija Mijatović zagovarao je tu ideju, ali zbog teškog izgovora nije zaživeo pa je vraćeno ime valute koje je imao pre nego što smo pali pod tursku vlast – dinar – dodaje profesorka Kapetanović.
”
>
Informer TV prntscreen
Pogledaj galeriju
Jana Radulović
Informer TV prntscreen
#Znate #kako #izabrano #ime #današnji #dinar #koju #novčanicu #kažu #donosi #nesreću