U Srbiji svega osam procenata ispitanika radi u potpunosti od kuće, , za razliku od perioda pandemije kada je, prema nekim procenama, iz svog doma radilo oko 200.000 ljudi.
Na mesečnom nivou, međutim, menja se broj onih koji rade od kuće, pa taj trend inspekcija pripisuje toplotnim talasima, jer je lakše uskladiti radni dan kod kuće nego kod poslodavca.
Poslodavac je dužan, u skladu sa Zakonom o radnim odnosima, da sa radnicima koji rade na daljinu zaključi ugovor o radu od kuće, bez obzira na to da li je reč o novom radnom mestu ili ne, i da sa njim utvrdi prava, obaveze i uslove koji zavise od prirode rada kod kuće.
S tim u vezi, novine su bile obećane u izmeni ovog zakona, ali je ispao u verziji koja je početkom novembra konačno potvrđena u Skupštini.
U početku je bilo predviđeno, prenosi portal seebiz.eu, da se rad od kuće može naručiti kroz aneks ugovora o radu, a poslodavac bi morao da odgovori i obrazloži eventualno odbijanje.
Poslodavci su zamerili na velikoj količini podataka koje bi, prema tadašnjem predlogu, trebalo prijaviti inspekciji kada je planiran rad od kuće, jer bi to predstavljalo administrativno opterećenje za kadrovske službe.
U međuvremenu, inspekcija je istakla da je poslodavac već „dužan da obezbedi bezbednost i zdravlje radnika na radu i na mestima van sedišta poslodavca, a za koja su se radnik i zaposleni dogovorili”.
A radna sredina kod kuće mora da ispunjava uslove za bezbedan i zdrav rad na isti način kao da se isti posao obavlja kod poslodavca. To se odnosi i na javni i na privatni sektor.
#Zaustavljen #trend #Sve #manje #ljudi #Srbiji #radi #kuće