Nude investicije, obećavaju novac: 300 lažnih aplikacija i deepfake sadržaja obmanjuje javnost
Popularnost onlajn investicija nastavlja da raste, samim tim raste i rasprostranjenost povezanih prevara. Iz kompanije Kaspersky upozoravaju investitore da budu oprezni, nakon otkrivanja rasprostranjene prevare o ulaganjima u gas, koja cilja Android i iOS korisnike. Istraga kompanije za sajber bezbednost otkrila je preko 300 lažnih aplikacija i niz lažnih video snimaka istaknutih ličnosti koji sadrže deepfake sadržaje za lažiranje informcija.
Istraga kompanije Kaspersky otkrila je ogromnu mrežu lažnih aplikacija dizajniranih da namame korisnike da ulažu u prirodni gas i navodne kvantne algoritme. Ove aplikacije su distribuirane kroz različite prodavnice Android aplikacija, uključujući GetApps na Xiaomi uređajima i Palm Store na Tecno uređajima. Neke od ovih lažnih aplikacija su čak dospele na listu preporučenih u jednoj prodavnici aplikacija, lažno implicirajući podršku i obmanjujući korisnike da ih instaliraju.
Stručnjaci kompanije Kaspersky otkrili su Android adware koji se koristi za promovisanje lažnih gasnih i kvantnih investicionih šema, odražavajući obmanjujuće web stranice koje mame korisnike obećanjima o bogatstvu bez napora kroz ulaganje u prirodne resurse i napredne algoritme.
Lažni video snimci
Pored obmanjujućih aplikacija i web stranica, Kaspersky je identifikovao značajan broj video snimaka koji promovišu različite „investicione platforme“. Ovi video snimci prikazuju dobro poznate ličnosti koje su zloupotrebljene korišćenjem deepfake tehnologije, uključujući političare, glumce i poslovne lidere, koji navodno podržavaju lažne investicione šeme. Video snimci su pažljivo napravljeni, sadrže originalne snimke zvaničnih događaja i javnih nastupa, tako da prevare izgledaju i zvuče autentično.
U jednom video snimku, namenjenom ruskom govornom području, promoviše se investiciona platforma pod nazivom „Tesla X“, za koju se tvrdi da je projekat Ilona Maska za razvoj tehnologije autonomnih automobila.
Drugi video, na turskom jeziku, prikazuje predsednika Režep Tajip Erdogana koji podržava investicionu platformu koja navodno omogućava korisnicima da zarade ogroman profit ukoliko ulože samo 5000 turskih lira (oko 17 dolara) u akcije BOTAŞ-a, turskog državnog naftovoda i gasovoda kompanija.
Slični video snimci identifikovani su na španskom, gde navodni meksički milijarder Karlos Slim preporučuje ulaganje u naftu preko Oil Profit platforme.
Prevare širom sveta
Istraga kompanije Kaspersky otkrila je stotine sličnih video snimaka prilagođenih različitim zemljama i regionima, koji su lokalizovani tako da se maksimizuje uticaj prevara. Ova lažna odobrenja ciljaju građane obećavajući zagarantovanu zaradu, a navode se različite kompanije – od moldavske Moldindconbank do kazahstanske KazMunaiGas, rumunskog Romgaza, pa čak i globalnih giganata poput Samsunga.
Istraga se proširila na Apple App Store i Google Play Store, gde je Kaspersky identifikovao nekoliko aplikacija sa terminom „Oil Profit“ u nazivima. Ove aplikacije su prijavljene platformama i izbrisane iz prodavnica aplikacija.
„Iako same prevare nisu nova vrsta izazova, upotreba deepfake videa na kojima možete vidite svetske lidere, širenje lažnih vesti na različitim jezicima i rasprostranjeno oglašavanje predstavljaju primetan pomak obmanjujućih strategija. U prošlosti smo se susreli sa prevarama, ali zabrinjava da se taktike razvijaju u pravcu korišćenja deepfake sa poznatim ličnostima, višejezičnih lažnih vesti i opsežne promotivne kampanje“, komentariše Dmitrij Kalinjin, stručnjak za sajber bezbednost iz kompanije Kaspersky.
Da biste saznali više o investicionim prevarama, pročitajte post na blogu na Kaspersky Daily.
Saveti za zaštitu:
Ako naiđete na ponudu da zaradite novac uz minimalan napor, budite oprezni.
Ne verujte ponudi ako je previše dobra da bi bila istinita. Opremljen modernim AI tehnologijama, prevarantima je lako da naprave deepfake kako bi prevara izgledala uverljivo.
Proverite adresu pre nego što kliknete na neki link. Pređite kursorom preko njega da biste pregledali URL i potražite greške u pisanju ili druge nepravilnosti.
Čak i ako poruka ili imejl dolazi od nekog od vaših najboljih prijatelja, zapamtite da i tuđi nalozi mogu biti hakovani. Budite oprezni u svakoj situaciji, čak i ako se poruka čini da je prijateljska, oprezno postupajte sa linkovima i prilozima.
Ponekad mejlovi i web lokacije izgledaju verodostojno. Sve zavisi od toga koliko su kriminalci vešti u obmani, ali hiperlinkovi će najverovatnije biti netačni – često će sadržati pravopisne greške ili će vas preusmeriti na drugo mesto.
Instalirajte pouzdano bezbednosno rešenje i pratite preporuke. Bezbedna rešenja će automatski rešiti većinu problema i obavestiti vas ako je nešto dodatno potrebno.
https://bizlife.rs/kaspersky-sumira-2023-genai-alatke-nasle-put-do-biznisa-u-srbiji-raste-broj-rensomver-i-rdp-napada/
Izvor: BIZLife
Foto: Pixabay
#lažnih #aplikacija #deepfake #sadržaja #obmanjuje #javnost