NaslovnaRAZONODAAmerikanci jedu piletinu iz laboratorije

Amerikanci jedu piletinu iz laboratorije

Posle odluke američke Uprave za hranu i lekove, kompanija Apsajd Fuds uskoro će moći da prodaje piletinu proizvedenu od životinjskih ćelija i uzgajanu u bioreaktorima.

Preostala su još samo dva manja regulatorna koraka pre nego što ovako proizvedeno meso bude dostupno javnosti. Proizvodni pogoni kompanije Apsajd Fuds moraju da prođu dodatni inspekcijski nadzor Ministarstva poljoprivrede, a na konačnom proizvodu će morati da stoji etiketa koja potvrđuje da je izvršen inspekcijski nadzor pre nego što se meso nađe na tržištu.

Kultivisano meso će i dalje biti namenjeno uskom krugu

Mada je ova odluka Agencije odobrila da se ovi proizvodi nađu na tržištu, ipak se pretpostavlja da će degustacije biti ograničene na mali broj ekskluzivnih restorana. Kuvar sa Mišlenovom zvezdicom, Dominik Kren, već je najavila da će služiti kultivisanu u svom restoranu u San Francisku.


It’s time to celebrate. Because the future of meat will never be the same! We’ve received a “No Questions Letter” from the FDA, which means they’ve given our cultivated meat the green light. pic.twitter.com/hZ1dAmR4UP


— UPSIDE Foods (@upsidefoods) November 16, 2022

Uma Valeti, generalna direktorka Apsajd Fuds kaže da želi da javnost prvi put proba njihovu piletinu u odabranim restoranima pre nego što mogu da je kupe i kuvaju kod kuće.

Kako se meso proizvodi u laboratoriji

Kultivisano meso se razlikuje od biljnog mesa jer sadrži prave životinjske ćelije i – teorijski – ne razlikuje se od pravog mesa. Ćelije se u početku izoluju od životinje i razvijaju u ćelijske linije koje se zatim zamrzavaju. Mali uzorci iz ovih ćelijskih linija se zatim mogu preneti u bioreaktore – obično velike čelične rezervoare – gde se ćelije „hrane” u odgovarajućem rastvoru koji sadrži hranljive materije koje pospešuju deobu ćelija. Kada ćelije porastu i diferenciraju se u odgovarajuću vrstu tkiva, mogu se sakupiti i koristiti u uzgojenim mesnim proizvodima, prenosi RTS.

Ali, uzgoj ćelija na ovaj način je i dalje izuzetno skup. Startapi drže u tajnosti ukupne troškove, ali je verovatno da će čisto uzgajano meso i dalje biti nekoliko puta skuplje od konvencionalnog. Zato će, najverovatnije, prvi kultivisani mesni proizvodi biti mešavina životinjskih ćelija i biljnog mesa.

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Amerikanci #jedu #piletinu #laboratorije

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja