Kampanja u Pojasu Gaze biće nastavljena još mnogo meseci, tačnije dok Izrael ne ostvari sve ciljeve koje je sebi postavio i dok Hamas ne bude uništen, poručio je premijer Izraela Benijamin Netanijahu. Takođe je upozorio da će, ako Hezbolah nastavi da napada jevrejsku državu, Izrael pokrenuti udare koje ni Hezbolah, ni Iran ne mogu da zamisle.
Britanski list Gardijan je 30. decembra pisao da je Izrael, nakon početka eskalacije palestinsko-izraelskog sukoba, planirao da vodi vojne operacije istovremeno sa naoružanim krilom šiitske partije Hezbolah i palestinskog pokreta Hamas, ali su SAD odvratio Izrael od takvih namera.
U međuvremenu procurele su informacioje i da je izraelski premijer Benjamin Netanjahu razgovarao sa istomišljenicima u stranci Likud o posleratnim planovima. On se, navodno, osvrnuo na pitanje pronalaženja zemalja koje su spremne da „apsorbuju” Palestince iz Gaze i istakao značaj formiranja tima za olakšavanje dobrovoljne imigracije, navodeći da se u svetu već razmatraju mogućnosti za takva kretanja.
Premijer je predložio da se identifikuju zemlje koje su spremne da prihvate Palestince, i naveo da ovo pitanje ima strateški značaj za posleratni period. Podsetimo, mnogi uticajni ljudi unutar stranke Likud, poput bivšeg ministra nauke Denija Danona javno se založu da zapadne zemlje razmotre mogućnost prihvatanja izbeglica iz Gaze.
Prošle nedelje, Netanjahu je od američkog predsednika Džoa Bajdena zatražio pomoć u preseljenju stanovnika Gaze u Egipat što je izazvalo žestoke reakcije međunarodne zajednice, ali i samog Egipta. Netanjahu je, tražeći potencijalne načine za rešavanje humanitarnog uticaja sukoba, navodno upitao da li bi SAD mogle da izvrše pritisak na Egipat da prihvati deo stanovništva Gaze tokom neprijateljstava koja su u toku.
Iako bi se predlog mogao posmatrati kao pragmatičan pokušaj da se ublaže strašni humanitarni uslovi u Gazi, on je pokrenuo pitanja o motivima koji stoje iza takvog poteza i implikacijama na pogođeno stanovništvo.
Bajdenov odgovor na Netanijahuov zahtev pokazao je da Kairo ne smatra da je preseljenje stanovnika Gaze u Egipat održiva opcija.
Razlozi za oklevanje Egipta nisu posebno navedeni, ali izveštaji sugerišu da bi takav potez mogao da zaoštri odnose između Egipta i Izraela, posebno ako raseljeni Palestinci krenu ka Sinajskom poluostrvu.
Egipat je ranije upozorio i Izrael i SAD da ne dozvole raseljenim Palestincima iz Gaze da uđu na Sinajsko poluostrvo jer bi takav scenario mogao da dovede do prekida odnosa između Egipta i Izraela.
U međuvremenu u javnost su dospele i informcije da Izrael i SAD imaju rayličite stavove o tome ko bi trebalo da preuzme kontrolu nad Gazom kada Hamas nestane. SAD su za restrukturiranje Palestinske vlasti (PA) koja bi preuzela kontrolu nad Gazom ako Hamas bude uspešno svrgnut sa vlasti. Netanjahu je, međutiom, izrazio skepticizam u pogledu podobnosti PA da upravlja Gazom, navodeći njeno odbijanje da osudi Hamasov terorizam i njegovu finansijsku podršku porodicama zatočenih palestinskih terorista i napadača.
Brutalno
Snimak koji je postao viralan na društvenim mrežama prikazuje palestinske muškarce i najmanje dvoje dece koje su izraelske odbrambene snage (IDF) pritvorile i skinule na stadionu u severnom pojasu Gaze.
sledeća vest
#Netanijahu #zaledio #svet #rat #Gazi #trajaće #mnogo #meseci #Izrael #odustaje #preseljenja #Palestinaca #treće #zemlje