NaslovnaNAJNOVIJEPrištinski mediji pogrešno predstavili istoriju crkve Bogorodice Ljeviške - Reagovali iz Visokih...

Prištinski mediji pogrešno predstavili istoriju crkve Bogorodice Ljeviške – Reagovali iz Visokih Dečana

Manastir Visoki Dečani reagovao je na tekst prištinske „Kohe“ u kojem se navodi da je crkva Bogorodice Ljeviške navodno podignuta na „temeljima paganskog dardanskog svetilišta“, a ne u srpsko ili vizantijsko vreme, ističući da ne postoje konkretni pisani dokazi „o bilo kakvim dardanskim etničkim crkvama“ i da tekst pogrešno predstavlja istoriju crkve u Prizrenu.

– Tokom srednjeg veka, crkva je služila kao glavna eparhijska crkva za pravoslavne hrišćanske episkope, koji su govorili srpski jezik i bili povezani sa srpskom dinastijom Nemanjića, koja je imala prestonicu u Prizrenu. Ne postoje konkretni pisani dokazi o bilo kakvim dardanskim etničkim crkvama. Dardanija i kasnije Mezija, koje se pominju u rimskim hrišćanskim izvorima, bile su administrativne regije Carstva i nisu povezane isključivo sa modernim etničkim identitetima – navodi se u saopštenju manastira.

Dodaje se da je portal „Koha“, „nekada poznat po profesionalnom novinarstvu, sada postao medij koji često objavljuje jednostrane, pseudo-istorijske tekstove koji podstiču etničku i versku mržnju, posebno protiv Srpske pravoslavne crkve“.

Iz manastira Visoki Dečani navode da je važno napomenuti da je crkva Bogorodice Ljeviške, prvobitno kasno istočnorimska, vizantijska crkva iz 11. veka, podignuta u čast Bogorodice Milostive.

– Dotrajala crkva rekonstruisana je u 14. veku od strane srpskog kralja Stefana Milutina, koji je dodao značajne karakteristike, dajući joj sadašnju strukturu sa pet kupola – piše u saopštenju.

Portal „Koha“ objavio je juče tekst „Crkva Svete Petke u Prizrenu, univerzalna kulturna baština Kosova“ autora Agona Rezje, za koga se navodi da je srednjovekovni istraživač i doktorant na Univerzitetu u Zagrebu, i koji piše da crkva nije podignuta u srpsko ili vizantijsko vreme, već je povezuje sa Dardancima.

– Bila je starija, pa se u proučavanju njenih temelja na osnovu arheoloških nalaza ispostavlja da je ova crkva podignuta na temeljima paganskog dardanskog svetilišta – navodi on u tekstu.

Dodaje da se vrši, kako navodi, „politička i kulturna instrumentalizacija crkava na Kosovu“, a za martovski pogrom 2004. godine piše da su crkve na KiM „u srpskim i međunarodnim akademskim krugovima, nažalost, opisane kao srpske“.

U pogromu koji su albanski ekstremisti izvršili nad Srbima u martu 2004. godine, za tri dana ubijeno je 19 ljudi, zapaljeno blizu 1.000 srpskih kuća i 35 crkava i manastira, a proterano 4.000 Srba.

Nikada se ne povlačim, ma kako težak zadatak imala pred sobom! Danijela Vujičić za Informer o životu na KiM i o svojoj političkoj karijeri!

Politika

Bavljenje politikom je moj izbor i moje obrazovanje je bilo podređeno izboru. Privilegija je baviti se onim što volite. Veliki izazov, obaveza… Uvek može bolje, još uvek učim, iako sam 23 godine u politici

sledeća vest

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Prištinski #mediji #pogrešno #predstavili #istoriju #crkve #Bogorodice #Ljeviške #Reagovali #Visokih #Dečana

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja