NaslovnaBIZNIS2u1 vozilo, automobil i letelica u saobraćaju sledeće godine (VIDEO)

2u1 vozilo, automobil i letelica u saobraćaju sledeće godine (VIDEO)

Budućnost je iza ćoška: 2u1 vozilo, automobil i letelica u saobraćaju sledeće godine (VIDEO)

Kada su u pitanju automobilske inovacije, ovogodišnjim CES-om (Consumer Technology Association) su možda dominirali modeli učenja jezika i AI glasovni asistenti, ali je CES takođe ponudio uvid u to kako će život izgledati kada nebo postane put budućnosti.

Hyundai-jev brend Supernal je verovatno privukao pažnju svojom impresivnom S-A2 električnom letelicom za vertikalno poletanje i sletanje (eVTOL), koja izgleda spremna da postane „Uber u vazduhu“.

Ono što je još više privuklo pažnju je i modularni automobil i nosač letelice koji je razvio XPeng AeroHT.

Jedinica letećih automobila kineskog proizvođača električnih vozila XPeng Motor, XPeng AeroHT, saopštila je da će ovaj leteći automobil biti dostupan za pretprodaju u četvrtom kvartalu ove godine, sa planovima za početak masovne proizvodnje i isporuke pojedinačnim korisnicima u poslednjem kvartalu 2025. godine.

Kompanija je ovo otkrila na sajmu Consumer Technology Association u Las Vegasu, najvećem svetskom sajmu potrošačke tehnologije. Ove godine na sajmu učestvuje više od 4.000 izlagača, uključujući preko 1.000 kineskih kompanija.

Kopneni nosač letelice je električni terenski MPV sa šest točkova i tri osovine sa produženim dometom koji sadrži deo pozadi u kome se nalazi sopstveni eVTOL brod. Ideja je da se odvezete do mesta koje želite, parkirate se i poletite u nebo. ‘Ground modul’ može čak napuniti ‘vazdušni modul’.

„Iako izgleda kao terensko vozilo, njegove performanse na putu su takođe odlične, jer ima tri snažna motora koji pokreću svaku osovinu“, rekao je suosnivač i potpredsednik XPeng AeroHT-a, Tan Vang.

„Volim da letim, imam helikopter, ali ne mogu da odvezem helikopter gde želim. Ako imam ovaj auto, mogu da se vozim gde želim, da se parkiram i da letim“, dodao je on.

Višenamensko prevozno sredstvo

Vozilo ima dvodelni dizajn, pri čemu vazdušni modul olakšava vertikalno poletanje za letove na malim visinama, dok zemaljski modul, u kojem se nalazi vazdušni modul, omogućava transport po zemlji.

Osim što pomaže pojedinačnim vozačima da polete u vazduh, modularni leteći automobil ima potencijal za javne usluge kao što je hitno spasavanje, zadovoljavajući i javnu i privatnu potražnju, saopštila je kompanija.

Vang je takođe otišao toliko daleko da je otkrio da će ceo paket koštati oko 300.000 dolara. Ali njegov fokus je prvo na Kini, pre nego što nastavi dalje.

Oni koji su zabrinuti zbog zakonitosti takve stvari mogu biti mirni, jer Vang tvrdi da je eVTOL letelica daleko jednostavnija za upravljanje od tipičnog helikoptera. Zahvaljujući visokom nivou autonomije, on je uveren da će za dobijanje dozvole za helikopter biti potrebno mnogo manje od 40 sati letenja i intenzivne obuke.

XPeng AeroHT kaže da je trenutno zauzet testiranjem prototipa, dok je u procesu potpisivanja eVTOL letelice od strane Kineske vazduhoplovne vlasti, tako da je spreman da poleti u nebo na datum isporuke koji je sam odredio.

Leteći automobili uskoro bi mogli da postanu česta pojava

Kina postepeno otvara svoj vazdušni prostor na malim visinama za ličnu upotrebu letelica i smatra se tržištem sa značajnim potencijalom za leteće automobile.

Razvoj letelica za male nadmorske visine je navedena kao nacionalna strateška industrija u nastajanju na centralnoj ekonomskoj radnoj konferenciji. Lokalne vlasti ulažu napore da iscrtaju konkretnije politike.

XPeng Aeroht, najveća kompanija za leteće automobile u Aziji u smislu obima svog tima, istražuje letove na malim visinama više od 10 godina dok se utrkuje da prevede leteće automobile od koncepta do stvarnosti.

Kompanija je 2022. godine izvršila probni let prototipa teškog oko dve tone.

Leteći automobil je dizajniran za budući trodimenzionalni transport, a kompanija prelazi na masovnu proizvodnju kada srodna politika, regulativa i scenariji primene postanu zreliji, navodi se u saopštenju.

U globalu, sektor gradskog vazdušnog saobraćaja je ušao u fazu brzog razvoja. Japan i Južna Koreja podigli su industrijsko planiranje sektora na nacionalni nivo 2020.

 

Izvor: BIZLife

Foto: IG Screenshot

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#2u1 #vozilo #automobil #letelica #saobraćaju #sledeće #godine #VIDEO

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja