Obrazovanje spasava živote bez obzira na godine, pol, lokaciju, društveno i demografsko poreklo. To je otkriveno u najnovijoj studiji objavljenoj u The Lancet Public Health.
Istraživači, navodi MedicalXpress, dugo znaju da oni koji se više obrazuju duže žive, ali nisu znali koliko. Konačno je to ispitano i kvantifikovano.
Nakon intenzivne studije u kojoj su ispitani podaci sa 70 lokacija u 59 zemalja i iz 603 objavljena istraživanja utvrđeno je da rizik od smrti opada po 1,9 odsto za svaku dodatnu godinu obrazovanja. To znači da završetak srednje škole smanjuje rizik za 22,8 odsto, a završetak srednje škole i šest godina fakulteta, smanjuje taj rizik za 34,2 procenta.
Istraživači su poredili uticaj obrazovanja sa drugim faktorima rizika poput zdrave ishrane, pušenja, ispijanja previše alkohola, a otkrili su slične rezultate. Primera radi, navode, korist od 18 godina obrazovanja može da se poredi sa konzumiranjem idealne količine povrća u odnosu na ishranu u kojoj se ne jede povrće uopšte. Ukoliko neko uopšte ne ide u školu, to je za njegovo zdravlje loše kao da pije pet ili više alkoholnih pića dnevno ili puši 10 cigareta dnevno tokom 10 godina.
– Obrazovanje je važno samo po sebi, ne samo po koristima za zdravlje, ali smo sada uspeli da kvantifikujemo značaj obrazovanja i to veliki napredak – rekao je dr Terje Andreas Ejkemo, koautor studije i šef Centra za istraživanje globalnih zdravstvenih nejednakosti (CHAIN) na Norveškom univerzitetu nauke i tehnologije.
Iako su koristi obrazovanja veći za mlade, i oni stariji od 50, pa i od 70 godina mogu da imaju koristi od zaštitnih efekata školovanja.
Istraživači nisu našli značajne razlike u značaju obrazovanja na zdravlje između zemalja koje su u različitim stadijumima razoja. To znači da obrazovanje jednako efikasno u bogatim i u siromašnim zemljama.
– Moramo da povećamo društene investicije kako bismo poboljšali obrzaovanje širom sveta i zaustavili nejednakost koja košta ljude života. Više obrazovanja vodi do boljeg posla i viših prihoda, boljeg pristupa zdravstvenom sistemu, a i pomaže nam da brinemo o svom zdravlju. Veoma školovani ljudi imaju mogućnost razvoja više društvenih i psiholoških resursa koji doprinose njihovom zdravlju i dužini života – rekao je Mirza Balaj, koautor studije i postdoktorand Odeljenja za sociologiju i političke nauke Norveškog univerziteta nauke i tehnologije.
(Telegraf Nauka/MedicalXpress)
#Senzacionalno #otkriće #norveških #naučnika #Škola #produžava #život #pokazala #studija #sprovedena #zemalja