NaslovnaVESTIKurti se obrušio na dinar

Kurti se obrušio na dinar

Tanjug/AP

Aljbin Kurti

Nakon što je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti odbio predlog SAD, EU i zemalja Kvinte i odlučio se da zabrana upotrebe dinara na KiM počne, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je održao hitan sastanak sa pojedinim ministrima o narednim koracima koje će Beograd tim povodom preduzeti. Međutim, iz centralne banke tzv. Kosova se čulo da se razmatra odlaganje te odluke.

Opasan korak

Kancelarija za KiM je izdala memorandum u kojem se naglašava da bi ukidanje korišćenja dinara na tom prostoru imalo dalekosežne posledice kada je reč o kritičnim sektorima: bolnicama, obrazovnim ustanovama i vrtićima koji su od vitalnog značaja za potrebe srpskog stanovništva na KiM, preneo je portal PavlovićTudej pozivajući se na diplomatske izvore. Memorandum u koji je ovaj portal imao uvid se, kažu oni, širio diplomatskim krugovima EU i SAD. U njemu je navedeno da bi obustava plaćanja u dinarima odmah pogodila više od 100.000 Srba i različite etničke grupe Rome, Gorance, Crnogorce, Hrvate, Turke, Aškalije, Egipćane, Albance i Bošnjake. Ocenjeno je i da je reč o “najopasnijem koraku eskalacije Prištine do sada”.

– Vitalne institucije ne bi mogle da izmire obaveze, uključujući isplatu plata, nabavku osnovnih stvari i operativne troškove, što bi dovelo do humanitarne krize i pogoršanja već neizvesne situacije za Srbe na KiM – navedeno je u memorandumu i istaknuta “ozbiljna zabrinutost” da bi to imalo uticaj na mala preduzeća Srba sa KiM, poput njihovog gašenja.

Dalekosežne posledice

Predsednik Društva lobista Srbije Nenad Vuković ističe da je Kurti povukao potez sa dalekosežnim posledicama, jer ima ozbiljne implikacije od monetarnih i tehničkih pa do simboličkih i političkih koji drastično otežavaju život pre svega Srbima na KiM, ali i kosovskim Albancima.

Uz to je, kako je rekao za Tanjug, i otežao i odložio proces normalizacije Beograda i Prištine.

– Kurti radi suprotno od onoga što je svrha stvaranja ZSO, mogućnost Srbije da pomaže i finansira sve srpske institucije na KiM. Ono što tehnički mora da se uradi je da se nađe način da te ustanove funkcionišu i da veliki deo srpskog naroda na KiM, koji funkcioniše zahvaljujući delovanju i pomoći Srbije, premosti ovu odluku i nastavi da funkcioniše jer je opstanak srpske zajednice na KiM vitalni interes Srbije – kaže on.

Direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije Zijad Bećirović ukazuje da odluka o ukidanju dinara na KiM može da zakomplikuje odnose i dovede u pitanje sam Briselski sporazum.

– Kada teče dijalog treba raditi sve da dođe do normalizacije i smirivanja tenzija, a ne delegiranja tema koje mogu prouzrokovati katastrofalne posledice za srpsku zajednicu na KiM – ocenio je Bećirović.

Ne damo svoje

Ministar odbrane Srbije Miloš Vučević je rekao da Aljbin Kurti proteruje i teroriše srpski narod, ali Srbija nikad neće priznati nezavisnost Kosova.

– Borićemo se za našu teritoriju i naš narod, ali je užasno teško – rekao je Vučević za TV Hepi i naglasio da sa KiM uvek dolaze loše vesti, jer režim Prištine ima podršku velikih sila.

On je istakao da predsednik Aleksandar Vučić na najbolji mogući način čuva interese Srbije, a Kurti je ohrabren “da nas uvlači u sukobe”.

– On pravi istorijsku grešku, sprovodi nasilje nad srpskom manjinom, što je dugoročno neodrživo i obiće mu se o glavu – kazao je Vučević.

Lajčak bez komentara

Specijalni izaslanik za dijalog Srbije i Kosova Miroslav Lajčak je povodom novinarskog pitanja da li je tzv. kosovska vlada spremna da odloži odluku o suspenziji dinara, rekao da će odluku saopštiti Priština.

– Pomenuli smo pitanje odluke Centralne banke Kosova. Ali neću da budem portparol kosovske vlade – rekao je Lajčak.

Diskriminacija na delu

Udruženje novinara Srbije i Društvo novinara KiM najoštrije je protestovalo što je na događaju u Centralnoj banci samoproglašenog Kosova, povodom najavljenog ukidanja dinara, ukinuto i pravo novinarima da prate događaj na srpskom jeziku. Oni kažu da je nedopustivo da se novinarima koji izveštavaju na srpskom jeziku onemogućava rad, posebno o temama od značaja za srpsku zajednicu.

– Na ovaj način se, istaknuto je u saopštenju, ne krši samo Zakon o upotrebi jezika, već se ugrožava i pravo na informisanje koje je zagarantovano brojnim međunarodnim konvencijama – navode oni.

Politički smisao

U političkom smislu, u memorandumu je izražena zabrinutost zbog mogućih posledica na dijalog, sporazume i energetske paktove, koji su, “ključni stubovi regionalne saradnje”. Navedeno je i podsećanje na slučaj od pravoslavnog Božića iz 2023, kad su srpski dečak Stefan Stojanović (11) i njegov rođak (21) primljeni u bolnicu u Gračanici, nakon što je na njih pucao pripadnik takozvanih kosovskih bezbednosnih snaga.

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Kurti #obrušio #dinar

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja