Rast plata „ruši“ konkurentnost centralne i istočne Evrope
Rast plata u centralnoj i istočnoj Evropi (CEE) potpomogao je da dođe do gubitka ukupne konkurentnosti od 14% u odnosu na glavne trgovinske partnere regije od 2020. godine, navodi se u izveštaju ekonomskog savetovanja Capital Economics.
Predviđa se da će produženi period visokog rasta troškova rada zbog strukturnih ograničenja ponude na tržištima rada uzrokovati dalju eroziju konkurentnosti.
Rast troškova rada u centralnoj i istočnoj Evropi bio je među najvišim u svetu u poslednjih nekoliko godina, podstaknut rastućom inflacijom i ograničenim tržištima rada. Troškovi rada po radniku u Poljskoj, Češkoj i Mađarskoj porasli su u proseku za 12% g/g od 2022. godine, značajno iznad proseka od 5% u prethodne dve decenije.
Jedinični troškovi rada (JTR) porasli su za 28% od 2020. – nešto što nije viđeno od ranih 2000-ih – odražavajući kombinaciju brzog rasta troškova rada i slabe produktivnosti. Kad se u obzir uzmu rast jediničnih troškova rada kod konkurenata i depresijacija valute, CEE je postao 14% manje konkurentan od početka 2020.
Porast JTR najveći je u Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj (30%) i Poljskoj (25%), a najmanji u Češkoj i Slovačkoj (10%).
U svom osnovnom scenariju Capital Economics očekuje da će se prosečni rast troškova rada u CEE usporiti s 11,0% u 2023. na 5,5% u 2026. i ostati tamo tokom ostatka decenije.
Ovaj trend odražava stalna strukturna ograničenja ponude na tržištima rada u regiji zbog pada radno sposobnog stanovništva, ograničenog povećanja učešća u radnoj snazi među osobama starijim od 65 godina i kontinuiranog iseljavanja.
Capital Economics takođe predviđa da će se produktivnost u CEE u drugoj polovini decenije vratiti na prosečne stope rasta od 2,0-3,0%. To odražava očekivane relativno zdrave stope direktnih stranih ulaganja, nastavak priliva sredstava EU i dalji prenos veština i tehnologije.
Dalji rast troškova rada
Stavljajući zajedno troškove rada i produktivnost, konsultantska firma predviđa rast jediničnih troškova rada za CEE od 5,0% u 2024, 3,5% u 2025. i 3,3% od 2026.
To bi značilo da bi troškovi rada u centralnoj i istočnoj Evropi u odnosu na Nemačku mogli porasti za daljih 14% od sada do kraja decenije, čime bi kumulativni rast tokom 2020.- 2029. iznosio 32%. Takav porast JTR pogodio bi izvoz i učinio privrede manje privlačnim za strana ulaganja.
Mađarska, Bugarska i Rumunija su u opasnosti da dožive najveći rast JTR u odnosu na Nemačku u nadolazećim godinama, kaže se u izveštaju. Uprkos tome, čini se da će troškovi rada u SIE ostati mnogo niži od onih u Nemačkoj, što znači da rast troškova rada sam po sebi verovatno neće biti dovoljno velik da u potpunosti potkopa troškovne prednosti SIE.
Prosečni troškovi rada po radnom satu u centralnoj i istočnoj Evropi iznosili su 11 evra 2022. u poređenju s 37 evra u Nemačkoj. Štaviše, privrede SIE pokazuju velike troškovne prednosti i u drugim područjima, uključujući vrednost zemljišta i imovine u poređenju s ostatkom Evrope.
Capital Economics stoga predviđa da će rast BDP u CEE verovatno prosečno iznositi 2,5-3,0% tokom ostatka decenije. Glavni efekat visokog rasta troškova rada verovatno će se osetiti kroz produžen period visoke inflacije (naročito u Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj).
Značajan gubitak troškovne konkurentnosti zbog visokog rasta troškova rada i razlika u inflaciji takođe će verovatno rezultirati slabijim nominalnim kursevima. Predviđa da će valute SIE depresirati u proseku za 5-10% u odnosu na evro do 2030.
Izvor: Seebiz
Foto: Pixabay, Unsplash
#Rast #plata #ruši #konkurentnost #centralne #istočne #Evrope