NaslovnaBIZNISKako SAD koriste veštačku inteligenciju za odabir meta

Kako SAD koriste veštačku inteligenciju za odabir meta

AI i na bojnom polju: Kako SAD koriste veštačku inteligenciju za odabir meta

Ako ste se pitali kada će američka vojska početi da primenjuje veštačku inteligenciju na bojnom polju, odgovor je da se to već dešava.

Pentagon je koristio algoritme kompjuterskog vida kako bi pomogao u identifikaciji ciljeva za vazdušne napade, navodi se u izveštaju Bloomberg News-a. Nedavno su ovi algoritmi korišćeni da pomognu u izvođenju više od 85 vazdušnih napada u okviru misije na Bliskom istoku.

U pitanju su bombaški napadi, koji su se dogodili u raznim delovima Iraka i Sirije 2. februara, „uništili su ili oštetili rakete, projektile, skladišta dronova i operativne centre milicije, između ostalih ciljeva“, izveštavaju mediji.

Rat (Beta/AP)

Oni su bili deo organizovanog odgovora Bajdenove administracije na januarski napad dronom u Jordanu u kojem su ubijena tri pripadnika američke vojske. Vlada je za napad okrivila operativce koje podržava Iran.

Bloomberg citira Schuyler Moorea, glavnog tehnološkog oficira američke Centralne komande, koji je govorio o upotrebi veštačke inteligencije Pentagona: „Koristili smo kompjuterski vid da bismo identifikovali gde bi moglo biti pretnji. Kompjuterski vid, kao polje, vrti se oko algoritama za obuku za vizuelnu identifikaciju određenih objekata. Algoritmi koji su pomogli u vladinim nedavnim bombaškim napadima razvijeni su kao deo projekta Maven, programa dizajniranog da podstakne novu veću upotrebu automatizacije u celom Ministarstvu odbrane. Maven je prvobitno lansiran 2017“.

Raste upotreba AI u vojne svrhe

Čini se da je upotreba veštačke inteligencije za „ciljnu” akviziciju deo rastućeg trenda – i to je uznemirujuće.

Krajem prošle godine objavljeno je da Izrael koristi softver veštačke inteligencije da odluči gde će baciti bombe u Gazi. Izraelski program, koji je nazvan „Jevanđelje“, dizajniran je da prikupi ogromne količine podataka, a zatim preporuči metu ljudskom analitičaru.

Ta „meta“ može biti oružje, vozilo ili čovek. Program može da predloži čak 200 ciljeva u periodu od samo 10-12 dana, rekli su izraelski zvaničnici. Izraelci takođe kažu da je ciljanje samo prvi deo šireg procesa pregleda, koji može uključiti ljudske analitičare.

Ugovor, Veštačka inteligencija, AI Posao

AI, veštačka inteligencija (Freepik)

Ako bi korišćenje softvera za identifikaciju ciljeva bombardovanja izgledalo kao proces sklon užasnim greškama, vredi istaći da, istorijski gledano, SAD ionako nisu bile naročito dobre u pronalaženju meta na koje će baciti bombe.

Ako se sećate, prethodne administracije su bile sklone da brkaju svadbene zabave sa terorističkim štabovima. Možete i dozvoliti softverskom programu da obavlja takve poslove, zar ne? Čini se da bi na taj način moglo biti manje ljudske krivice. Ako pogrešna osoba pogine ili bombardujete fabriku lekova umesto zaliha municije, uvek možete okriviti grešku u softveru, prenosi Gizmodo.

 

Izvor: BIZLife

Foto: Beta/AP/Freepik

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Kako #SAD #koriste #veštačku #inteligenciju #odabir #meta

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja