Naučnici otrkili koliko su stare ,,zvezdane dine“
Zvezdane dine ili piramidalne dine nazvane su po svojim karakterističnim oblicima i dostižu stotine metara visine. Nalaze se u Africi, Aziji i Severnoj Americi, kao i na Marsu, ali stručnjaci nikada ranije nisu mogli da odrede datum kada su nastale. Sada su naučnici otkrili da je dina po imenu Lala Lallia u Maroku nastala pre 13.000 godina.
Zvezdane dine nastaju pomoću vetrova koji menjaju pravac. Saznanje njihovog uzrasta pomaže naučnicima da razumeju te vetrove i klimu tog doba, kazao je profesor Džef Duler sa Univerziteta Aberistvit, koji je objavio istraživanje sa profesorom Čarlsom Bristouom sa Univerziteta Birkbek.
Lala Lallia (autohtono ime Amazigha što znači najviša sveta tačka) nalazi se u peščanom moru Erg Čebi na jugoistoku Maroka. Visoka je 100m i široka 700m sa kracima koji se šire kao zvezda.
Nakon svog prvobitnog formiranja, prestala je da raste oko 8.000 godina, a zatim se brzo proširila u poslednjih nekoliko hiljada godina.
Obično pustinje mogu da se identifikuju u geološkoj istoriji Zemlje, ali zvezdane dine do sada nisu bile prisutne.
Profesor Duler je napomenuo da je to možda zato što su toliko velike da stručnjaci nisu shvatili da gledaju u jednu posebnu dinu.
„Ovi nalazi će verovatno iznenaditi mnoge ljude jer možemo da vidimo koliko se brzo formirala ova ogromna dina i da se kreće preko pustinje oko 50 cm godišnje“, dodao je on.
Kojom metodom je otkrivena starost zvezdane dine?
Naučnici su koristili tehniku zvanu luminiscenciono datiranje da bi utvrdili starost zvezdane dine. Metoda izračunava kada su zrnca peska poslednji put bila izložena dnevnoj svetlosti.
Uzorci peska uzeti su u mraku iz Maroka i analizirani u laboratoriji u uslovima slabog crvenog svetla sličnom onom u staromodnoj fotografskoj radionici.
Profesor Duler opisuje mineralna zrnca u pesku kao ,,male punjive baterije“. Oni skladište energiju unutar kristala koja dolazi od radioaktivnosti u prirodnom okruženju.
Što je pesak duže zakopan pod zemljom, to je više radioaktivnosti izložen i više energije akumulira.
Računanje starosti
Kada se zrna izlože u laboratoriji, oslobađaju energiju u svetlosnom obliku i naučnici mogu da izračunaju njihovu starost.
„U našoj mračnoj laboratoriji vidimo svetlost iz ovih zrna peska. Što je svetlost svetlija, to su zrna sedimenta starija i to je duže vreme od kada su zakopana“, kaže profesor Duler.
Drugi primeri ovih ogromnih dina uključuju Star Dune u Koloradu, koja je najviša dina u Sjedinjenim Državama, koja ima 225 m.
Penjanje na ove dine je težak posao, objasnio je profesor Duler.
„Dok se penjete, dva koraka se popnete i jedan skliznete nazad. Ali vredi, apsolutno su prelepe sa vrha“, zaključio je on.
Izvor: BIZLife
Foto: Pixabay
#Naučnici #otrkili #koliko #stare #zvezdane #dine