Godine se mogu videti u držanju, hodu, glasu, govoru, ponašanju. Kada će se pojaviti prvi znaci starenja, bore, promene u težini ili menopauza, zavisi od genetike i načina života.
Da li žena počinje da stari kada počne da krije svoje mane ili kada se primete promene u njenom ponašanju? Kada više ne može ceo dan da hoda na štiklama, da uđe u stare farmerke, kada želi sve ranije da ide na spavanje, kada više ne može da radi stvari koje je nekada mogla ili kada joj se te stvari više ne rade?
Današnje žene suočene su sa brojnim pritiscima da ostanu mlade. Mediji promovišu nerealne standarde lepote u zrelim godinama, prikazujući mladolikost kao ključan faktor za uspeh i privlačnost, što stvara iluziju da je večna mladost dostižna i poželjna.
Konstantan pritisak da se izgleda savršeno i održi mladolik izgled preliva se sa društvenih mreža, gde bezbroj filtera i aplikacija omogućava korisnicima da izglade bore, promene oblik tela i lica.
Čak i u ličnim odnosima, žene mogu osećati da im nije dozvoljeno da ostare, kako bi zadovoljile očekivanja partnera ili ostale konkurentne na tržištu rada.
Ovo dovodi do toga da žene troše značajne sume novca i vremena na kozmetičke tretmane, dijete i fitnes režime, a rezultat, osim prepoznatljivog izraza lica doteranog filerima i rečenice “dobro izgleda za svoje godine”, mogu biti i negativne psihološke posledice, anksioznost, depresija i poremećaji u ishrani.
Ni muškarci ne žele da ostare
Žene, pre nego muškarci, mogu razviti opsesiju svojim izgledom, što može uticati na njihovu sposobnost da uživaju u životu i prihvate prirodni proces starenja.
Muškarci su, takođe, izloženi pritisku da doživotno izgledaju mlađi nego što jesu, iako je ovaj pritisak drugačiji u odnosu na onaj koji doživljavaju žene. Društveni standardi ih podstiču da se bave svojim izgledom i zdravljem, a konkurentnost se uglavnom odnosi na profesionalni život.
Postoji percepcija da su mlađi muškarci energičniji ili sposobniji, zbog čega se mnogi osećaju nezadovoljno ako ne zadovoljavaju kriterijume.
Osim toga, u profesionalnom svetu, stariji radnici ponekad se pogrešno percipiraju kao manje sposobni ili manje upućeni u nove tehnologije.
Odbacivanje negativnih stereotipa o sebi, međutim, dokazano utiče na lično blagostanje žene. Učenje novih veština ili bavljenje novim aktivnostima, pomaže ako želite da ostanete mentalno aktivni i da se osećate vitalno.
Prihvatanje starenja kao prirodnog i poželjnog procesa, održavanje društvenih interakcija, zdrava ishrana, fizička aktivnost i dovoljno sna,
poboljšavaju kvalitet života i smanjuju osećaj usamljenosti. Fokusiranje na pozitivne aspekte starenja, kao što su iskustvo, mudrost i samopouzdanje koje dolazi sa godinama, pobeđuje predrasude koje društvo ima prema generaciji seniorki.
Stvarnost starenja ne podržava stereotipe kao što su, na primer, mišljenja da starije osobe gube interesovanje za seks ili da su starije žene najlošiji vozači, da starije udovice samo traže novog muža ili da, opet, preteruju u uživanju u životu bez obaveza.
Starenje je prirodan proces koji se događa svima, a društveni stavovi prema starenju mogu uticati na to kako osoba doživljava svoje godine. Kada žena počne da prikriva svoje godine, otkriva da podleže pritisku da se održi mladalački izgled, pokazuje svoj strah od diskriminacije zbog starosti, ali i ličnu želju za osećajem vitalnosti i energije.
U mnogim kulturama, postoji naglasak na mladosti kao simbolu lepote, snage i produktivnosti. Zbog toga žene osećaju potrebu da prikrivaju svoje godine kako bi se uklopile u očekivanja društva. Reklame, mediji i zabavna industrija glorifikuju mladost, što dovodi do toga da se starije žene osećaju nevidljivo ili manje vredno.
Neki žene jednostavno uživaju u procesu negovanja sebe i osećaju se bolje kada sebi izgledaju mlađe kada se pogledaju u ogledalo. Za njih, prikrivanje godina može biti deo rutine građenja samopouzdanja.
Kako se telo menja, neki osećaju nostalgiju za mlađim danima ili se bore sa prihvatanjem novih faza života. Prikrivanje godina može samo biti način da se odloži suočavanje sa ovim promenama i da se održi osećaj kontinuiteta sa mlađim ja.
Iako godine mogu biti izazov, svaka osoba ima pravo da bude autentična i da izabere kako će se nositi sa starenjem, bez straha od osude ili diskriminacije. Idealno društvo bi trebalo da podržava i poštuje te individualne izbore, da vrednuje mudrost, iskustvo i zrelost, isto koliko i mladost.
#Kad #žena #počinje #stari