NaslovnaBIZNISPo dobijanju nagrade potpisuju strog sporazum

Po dobijanju nagrade potpisuju strog sporazum

Dobitnici Oskara ne smeju tek tako da prodaju zlatnu statuu: Po dobijanju nagrade potpisuju strog sporazum

Oskar je verovatno najprestižnija nagrada koju glumac može da osvoji, ali da li ste znali da postoje određena pravila i propisi koje dobitnici Oskara moraju da ispoštuju nakon dobijanja Oskara? Iako biste očekivali da većina holivudskih zvezda ode kući i ponosno izloži svoje trofeje na ormaru ili vitrini, Akademija zapravo ima stroga pravila o tome šta se dešava kada nagrade napuste zgradu.

Poznate ličnosti zapravo moraju da potpišu striktan sporazum nakon osvajanja Oskara. Odeljak „Propisi“ na sajtu Oskara objašnjava da je dobitnicima Oskara zabranjeno da pokušavaju da prodaju svoje trofeje osim ako prethodno ne ispune određene uslove.

Znamo, i mi se pitamo zašto bi neko želeo da proda svog Oskara, ali bez obzira na razlog, pravila postoje da bi se poštovala, piše Ladbible. 

Prodaja zabranjena bez konsultacije sa Akademijom

„Dobitnici nagrada moraju da se pridržavaju ovih pravila i propisa. Dobitnici nagrada neće prodati ili na drugi način raspolagati statuetom Oskara, niti dozvoliti da se ona proda ili raspolaže na osnovu zakona, a da prethodno ne ponude prodati Akademiji za iznos od jednog dolara.“

Za „Openhajmer“ 7 Oskara, Barbi podbacila sa jednim: Ovo su svi dobitnici

U suštini, ako je glumac želeo da proda svoju nagradu, trebalo bi da je prvo ponudi Akademiji za samo 1 dolar.

Na sajtu se dodaje: „Ova odredba će se takođe primenjivati na naslednike i nosioce Oskara koji mogu dobiti statuetu poklonom ili zaveštanjem.“

Na kraju krajeva, ovo se odnosi i na ljude koji mogu da naslede nagradu od člana porodice ili da je dobiju na poklon. Pravilo je na snazi decenijama i čak je dovelo do tužbi u prošlosti.

Nakon što je ovo prvi put postala politika kuće 1951. godine, Akademija je zapravo tužila jednog čoveka nakon što je na aukciji prodao Oskara koji je njegov ujak, Džozef Rajt, dobio 1943. godine.

Godine 2014, Džozef Tutalo je prodao trofej za 79.200 dolara. Akademija je kasnije tužila Tutala i aukcijsku kuću zbog kršenja ugovora. Međutim, Majkl Džekson je još 1999. platio 1,5 miliona dolara (1,1 milion funti) za Oskara za najbolji film, prvobitno dodeljenog producentu Dejvidu Selzniku 1939. za film Prohujalo sa vihorom.

Sinoć je dobio Oskara za najboljeg glumca, ali Kilijana Marfija je pre svih otkrio Goran Paskaljević

 

Izvor: BIZLife

Foto: Pixabay

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#dobijanju #nagrade #potpisuju #strog #sporazum

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja