NaslovnaRAZONODATelefon pogledamo 200 puta dnevno

Telefon pogledamo 200 puta dnevno

Istraživanja pokazuju d 95 odsto građana EU smatra da deca provode previše vremena na internetu , a isto toliko ih se plaši kako će na njihov razvoj uticati nove tehnologije. Hrvatska evroparlamnetarka Biljana Borzan iz Odvbora za zaštitu potrošača EP najavila je borbu za zaštitu dece na internetu.

– Prema mom istraživanju, odrasli provode na pametnom telefonu oko dva sata dnevno, a više od polovine brine da su postali zavisni od uređaja. Oko 45 odsto građana pokušalo je da se suzdrži od upotrebe pametnog telefona, a podaci pokazuju da ljudi u proseku pogledaju telefon oko 200 puta dnevno. U EU su podaci još lošiji. Tamo odrasli na internetu provode oko 3 sata dnevno , a mladi čak sedam sati u toku dana, izjavila je Borzan. U SAD se već uveliko povezuje preterana upotreba interneta sa problemima mentalnog zdravlja. Prošle godine je savezni sud u Kaliforniji presudio protiv najvećih Internet platformi Gugla ,  Mete, Jutjuba , TikTokai Snepčeta jer su ugrozili fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje dece. Inače postoje i najave potpune zabrane TikToka zbog zloupotrebe podataka.

Borzan napominje da u Hrvatskoj vlada velika zabrinutost oko korištćenja ličnih podataka na Internetu. Čak 67 odsto građana ne želi oglase na internetu koji im se automatski šalju.

– Borimo se i protiv personalizovanih oglasa i u ovom mandatu smo uspeli da ih zabranimo za maloletnike i ranjive osobe. Na osnovu te zabrane Evropska komisija je nedavno pokrenula istragu protiv Tik Toka jer  protivzakonito koristi podatke maloletnika kako bi stvorila takozvani „efekt zečje rupe”, odnosno kako bi podsticala zavisnost od društevnih mreža, izjavila je ona. EU će, kako je najavljeno, u sledećem mandatu krenuti u borbu protiv internet dizajna koji stvara zavisnost. Svetska zdravstvena organizacija već priznaje zavisnost od videoigrica kao mentalnu bolest. Jedno od četiri deteta pokazuje simptome zavisnosti kada im se oduzme pametni telefon, a mentalni poremećaji nastali u detinjstvu oblikuju životni vek pojedinca , sugerišu iz EU.

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Telefon #pogledamo #puta #dnevno

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja