15. mar 2024 21:11
| Obnovljeno: 15. mar 2024 21:11
S druge strane, seizmolog Slavica Radovanović smatra da iako je Srbija u zaleđu svih ovih događaja, ona je povezana sa tim prostorom, zbog čega je za očekivati da će se seizmička aktivnosti nastaviti na čitavom prostoru Balkana i da ćemo biti svedoci još nekih jakih zemljotresa
Geolog dr. Dragan Milovanović izjavio je, povodom zemljotresa koji je u četvrtak pogodio Crnu Goru, a osetio se i u BiH i u Srbiji, da se prema geološkim saznanjima i statističkim podacima očekuje da će se tlo smiriti i da nakon toga ne bi trebalo očekivati nove zemljotrese.
“Prvi zemljotres koji se dogodio tog jutra bio je relativno jak, i on je obično jak, a nakon toga nam dolazi vremenski period od par dana kada on slabi i kada se praktično sve smiruje, odnosno kada oslobođena energija koja je uzrokovala zemljotres teži nuli”, naveo je on za Tanjug.
Milovanović je dodao da se za prostor gde se dogodio zemljotres potencijalno zna da je trusno područje.
Odgovarajući na pitanje zašto se zemljotres najviše osetio na području Nove Varoši, Novog Pazara i Požege, Milovanović je objasnio da je to prostor koji je po svojoj strukturi i litološkom sastavu najbliži tom prostoru gde se zemljotres dogodio.
“Na osnovu naših saznanja, praktično se objašnjava time jer se radi o istim stenama, o istom strukturnom sklopu, a samim tim i oslobađanje energije koja je i uzrokovala ovaj zemljotres”, dodao je on.
Iako postoji mogućnost da se mere energetska stanja na celoj planeti i iako se zna šta uzrokuje zemljotrese, Milovanović kaže da se zemljotresi ne mogu predvideti i dodaje da nećemo skoro imati mogućnost za tako nešto.
“Ne znamo, ali budimo spremni kao da će biti sutra da bi sve to što manje osetili kroz materijalne štete, ali i da ne bude ljudskih žrtava”, naglasio je on.
Kako je objasnio, ukoliko se osoba nalazi u zgradi kada se događa zemljotres, treba tražiti prazan prostor koji će osigurati da na nju ništa ne padne, kao što je sto ili ispod kreveta, i napominje da nikako ne treba izlaziti u hodnik, ulaziti u lift i juriti što pre napolje.
Ukoliko je osoba na otvorenom i na brdovitom području, Milovanović kaže da treba paziti da nešto ne sklizne odozgo, i dodaje da ukoliko se osoba nalazi na ravnom području na otvorenom, treba se kloniti struje i svega što predstavlja opasnost.
Seizmolog Radovanović: Očekuje se seizmička aktivnost na čitavom Balkanu
S druge strane, seizmolog Slavica Radovanović smatra da, iako je Srbija u zaleđu svih ovih događaja, ona je povezana sa tim prostorom zbog čega je za očekivati da će se seizmička aktivnosti nastaviti na čitavom prostoru Balkana i da ćemo biti svedoci još nekih jakih zemljotresa.
Ona je za Tanjug rekla da je to bio još jedan u nizu zemljotresa koji svedoči o povećanju seizmičke aktivnosti na ovom prostoru.
“Podsetiću vas da je bio zemljotres kod Nevesinja 2019. godine koji je takođe imao magnitudu 5,3 jedinica Rihterove skale, zatim 2022. godine kod Stoca sa magnitudom od 5,7. Da biste imali bolji uvid, to su sve zemljotresi koji su bili na 40 do 50 kilometara od jučerašnjeg zemljotresa”, navela je ona.
Radovanovićeva je napomenula da su najjači zemljotresi na prostoru BiH i Crne Gore imali magnitude preko šest jedinica Rihterove skale, i dodala da je u budućnosti na tim prostorima za očekivati nastavak seizmičkih aktivnosti na ovako visokim nivoima.
Odgovarajući na pitanje zašto se zemljotres u Srbiji najviše osetio na području Nove Varoši, Novog Pazara i Požege, seizmolog je rekla da je tako zato što su najbliži prostoru gde se zemljotres dogodio.
“Novi Pazar, Nova Varoš i uopšte taj pogranični deo prema BiH i Crnoj Gori je najbliži epicentru, i oni koji su mu blizu ga uvek jače osećaju. Što ste dalje od epicentra to je manja šansa da ga osetite. S obzirom na njegovu magnitudu od 5,3 jedinica Rihterove skale, bilo je za očekivati da će ga oni osetiti intenzivno, a na višim spratovima u Užicu, možda čak i u Beogradu, da će ga samo pojedinci osetiti”, objasnila je ona.
Prema njenim rečima, teško je prognozirati i govoriti o tome šta će se desiti za mesec dana, ali kada je reč o dugoročnom periodu, Radovanovićeva smatra da je moguće govoriti o tome da su u budućnosti mogući onakvi zemljotresi kakvi su bili u prošlosti.
“Što se tiče ovog konkretnog prostora, baš ove linije Nevesinje i severno od Nikšića, tu je maksimalna magnituda otprilike dostignuta, ali nešto bliže prema Dubrovniku maksimalne magnitude su mnogo veće”, izjavila je ona.
#Očekuje #smirivanje #tla #trebalo #očekivati #nove #potrese #Balkan