“Njujork tajms” je imao uvid u sporazum koji bi trebalo da sklope srpska vlada i firma Džareda Kušnera
Luksuzni hotelski i apartmanski kompleks, kao i muzej, trebalo bi da niknu na mestu Generalštaba urušenog u NATO bombardovanju koji bi, kako se planira, bio iznajmljen na 99 godina, bez naknade, tvrdi “Njujork tajms”, koji je imao uvid u nacrt sporazuma koji bi trebalo da potpišu Vlada Srbije i tim Džareda Kušnera, zeta bivšeg, a potencijalno i budućeg američkog predsednika Donalda Trampa.
“Nacrt sporazuma koji je ‘Tajmsu’ dostavio zvaničnik srpske vlade precizira formalni besplatni prenos vlasništva nad imovinom Kušneru, nakon izgradnje hotelskog kompleksa i luksuznih stambenih jedinica. Kušner, u jednom svom intervjuu, nije osporio istinitost dokumenta do koga smo došli. On je rekao da su se strane provizorno dogovorile da Vladi Srbije daju 22 odsto ostvarenog od oko 500 miliona dolara vrednog projekta”, navodi list.
Ovaj “biznis”, međutim, mogao bi da, iako sa njim nema veze, “košta” i samog Trampa, i to zbog navodnog sukoba interesa.
Kušner, naime, tvrdi da sa tastom nikad nije razgovarao o beogradskom projektu, kao i da nije znao da je i sam Tramp ranije “bacio oko” na tu lokaciju.
Sagovornica “Njujork tajmsa”, profesorka prava na Vašingtonskom univerzitetu u Sent Luisu, specijalizovana za etiku vlade, Ketlin Klark, upozorava, međutim, da bi Kušnerov projekat u Beogradu, ako Tramp ponovo postane predsednik, mogao da otvori sukob interesa.
“Vlada Srbije bi mogla da pokuša da utiče na budućeg predsednika Trampa tako što će pomoći njegovoj porodici da se obogati. Na spoljnu politiku prema Srbiji trebalo bi da utiče ono što je u interesu Sjedinjenih Država, a ne bilo kakve finansijske usluge koje dolaze od srpske vlade”, kaže Klarkova.
Specijalni izaslanik Trampove administracije za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel, navodno je bio “glavna snaga” koja je Kušnera navela da razmotri investiciju. Tako da list dovodi u pitanje i to da li je možda on imao potencijalni konflikt interesa.
“Veza između Grenelove uloge u nastojanju da se rekonstruiše beogradska lokacija (dok je on bio u vladi i van nje) kao i Kušnerovog sporazuma, otvara nova pitanja o sukobu interesa između javnih i privatnih uloga”, ističe američki list.
“Njujork tajms” navodi da je tokom 2018. i 2019. godine, dok je radio kao ambasador u Nemačkoj pri Trampovoj administraciji Ričard Grenel, “nastojao da ostvari velike pobede za svog šefa”, pa tako počeo da neguje i dobre odnose širom Evrope, između ostalog i sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem.
“Izvršio je ogroman pritisak na prištinskog premijera Aljbina Kurtija da ukine carine na srpske proizvode, a istaknuti Trampovi saveznici počeli su javno da pozivaju na povlačenje američkih mirovnih snaga sa ‘Kosova’. Grenel je imao i jednog važnog saveznika na Kosovu: tadašnjeg predsednika Hašima Tačija, koji je kasnije optužen za ratne zločine”, navodi “Njujork tajms”.
List zatim dodaje i kako se Grenel sprijateljio sa Vučićem i ministrom finansija Sinišom Malim “za koga zvaničnici u Beogradu kažu da ima ulogu u ustupanju zgrade Kušneru”. Mali, međutim, nije odgovorio listu za komentar na ovu temu.
Neki od “Tajmsovih” sagovornika, koji su navodno zvaničnici srpske vlade, podsećaju da je Grenel inicijativu o zajedničkoj obnovi bivšeg generalštaba koju bi sproveli SAD i Srbija, izneo odmah nakon Vučićeve posete Trampu.
Kušner je u to vreme služio kao viši savetnik u Beloj kući.
Mnogo godina ranije, još 2014. godine, i pre nego što je Tramp postao predsednik, on je takođe merkao zgradu Generalštaba. Predstavnici njegovog tima tada su bili zainteresovani za gradnju hotela sa pet zvezdica.
Slične ideje ima sad i Trampov zet.
Kušnerova kompanija “Afiniti partners”, saopštila je da će zgrada Generalštaba biti “pretvorena u luksuzni hotel svetske klase”, ali da će uključivati i muzej i spomen obeležje koje su projektovali srpske arhitekte, kako bi se odala počast važnosti lokacije u novijoj srpskoj istoriji.
Nešto detaljnije o tome govorio je Grenel, navodeći da će u Kneza Miloša biti izgrađen i Memorijalni kompleks.
“U pitanju je poslovni prostor, stanovi i hotel sa pet zvezdica. Napravili smo most koji će obeležiti prvobitnog arhitektu projekta i simboliku prijateljstva sa Zapadom. Memorijalni kompleks će se graditi kroz konkurs – zatražićemo od pojedinaca da dostave predloge za spomen-obeležje. To će biti način da se gleda u budućnost i izgradi most prijateljstva i obnove”, rekao je Grenel.
#Kako #Donaldov #zet #rešio #investira #Beogradu #Balkan