NaslovnaVESTIStavite van snage neustavni Zakon o rodnoj ravnopravnosti — RT Balkan

Stavite van snage neustavni Zakon o rodnoj ravnopravnosti — RT Balkan

25. mar 2024 09:43

| Obnovljeno: 25. mar 2024 09:43

Ne postoji mogućnost primene ovog zakona u pravnom poretku Republike Srbije, karakteriše ga nerazumljivost, odsustvo normativne valjanosti, ideološka pristrasnost i ostrašćenost, navodi se u zaključcima posle naučnog skupa “Pravni aspekti i posledice Zakona o rodnoj ravnopravnosti”

Zakon o rodnoj ravnopravnosti menja ustavni identitet Republike Srbije tako što fundamentalno zadire u ljudska prava i osnovne slobode i celokupni vrednosni sistem i etičke postavke, po kojima žive građani Republike Srbije, navodi se u sinoć objavljenim zaključcima sa naučnog skupa “Pravni aspekti i posledice Zakona o rodnoj ravnopravnosti”.

Skup su organizovale Srpska pravoslavna crkva i Matica srpska, a on je uz učešće profesora na Pravnom fakultetu u Beogradu, Kragujevcu i Novom Sadu, predavača sa Pravoslavnog bogoslovskog i Filozofskog fakulteta, advokata i drugih stručnjaka održan 14. marta u Narodnoj biblioteci Srbije. 

Kako se pojašnjava u zaključcima sa skupa koji su objavljeni na sajtu SPC, u zakonu je ravnopravnost kao univerzalni princip primenjen selektivno i diskriminatorno, za razliku od Ustava Republike Srbije koji u svome članu 15 ne pravi razliku među građanima, garantujući ravnopravnost žena i muškaraca.

“Pojam roda (gender) u Zakonu o rodnoj ravnopravnosti ne podrazumeva muški i ženski pol kao biološku kategoriju, niti odgovarajuću gramatičku kategoriju roda koja se donekle odnosi na ovu prirodnu datost, niti podrazumeva imenicu u tradicionalnom značenju, nego je to rod kao ‘džender’ – društveni konstrukt, kakav ne postoji u srpskom jeziku, niti u jednom prirodnom ljudskom jeziku na svetu. Takav pojam roda, kako je u ovom zakonu normiran, ne postoji u Ustavu i pravnom poretku Republike Srbije i nije u saglasnosti sa Ustavom i drugim propisima”, ističe se u zaključcima.

Učesnici skupa naglasili su u zaključcima i da je Zakonom o rodnoj ravnopravnosti nasilno ukinuta razlika između “džendera” i pripadnika muškog i ženskog pola tako što su muškarci i žene, gotovo svi građani Republike Srbije, protivno njihovoj volji i Ustavu, svrstani u “džendere”, kako se ističe.

Navedeno je i da je srpski jezik službeni jezik u Republici Srbiji, dok Zakon o rodnoj ravnopravnosti na neustavan način uvodi nepostojeći tzv. rodno osetljivi jezik.

Pravnici i advokati zaključili su i da ne postoji mogućnost primene ovog zakona u pravnom poretku Republike Srbije, kao i da ga karakteriše nerazumljivost, odsustvo normativne valjanosti, ideološka pristrasnost i ostrašćenost.

“Posebno ukazujemo da nijedan jezik na svetu ne nastaje i ne menja se jednostranom političkom voljom putem opšteg pravnog akta, već isključivo u skladu sa pravilima lingvističke struke i zato je nedopustivo i neprihvatljivo da se građanima Republike Srbije, pod pretnjom novčanim i zatvorskim kaznama, prinudno nameće nepostojeći tzv. rodno osetljivi jezik”, ističe se u zaključcima.

Učesnici skupa podržali su stavove SPC i Matice srpske i osudili govor mržnje koji zagovornici tzv. džender idoelogije i mediji koji su im naklonjeni nekažnjeno koriste, kako se ističe.

Podseća se i da je pred Ustavnim sudom podneto više inicijativa za ocenu ustavnosti velikog broja odredaba Zakona o rodnoj ravnopravnosti, Zakona o zabrani diskriminacije, Zakona o javnom informisanju i medijima i drugih propisa, i zatražena je obustava primene tih zakona do okončanja postupka.

“Od posebnog značaja je i to što je Zaštitnik građana – ombudsman brojne odredbe ovog zakona ocenio kao neustavne i najavio još jednu inicijativu za ocenu ustavnosti ovoga zakona. Imajući u vidu veliki broj neustavnih odredaba u Zakonu o rodnoj ravnopravnosti, konstatujemo da je, shodno Jedinstvenim metodološkim pravilima za izradu propisa u Republici Srbiji, nemoguće pristupiti njegovim izmenama i dopunama”, naglašeno je u saopštenju. 

Takođe, predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti pozvani su da “radi očuvanja dostojanstva građana Republike Srbije, srpskoga jezika, ćiriličkog pisma i istorijski potvrđenih i stečenih vrednosti u okviru jedinstvenog pravnog poretka Republike Srbije, pokrenu postupak za stavljanje van snage neustavnog Zakona o rodnoj ravnopravnosti i spornih odredaba Zakona o zabrani diskriminacije”.

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Stavite #van #snage #neustavni #Zakon #rodnoj #ravnopravnosti #Balkan

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja