Federalna trgovinska komisija istražuje TikTok zbog privatnosti i bezbednosti
Federalna trgovinska komisija istražuje TikTok zbog njegovih podataka i bezbednosnih praksi, rekla su dva izvora za CNN pod uslovom anonimnosti.
Istraga je još jedna komplikacija za platformu društvenih medija, koja se već suočava sa pretnjom potencijalne zabrane u SAD ili prinudnog oduzimanja od kineske matične kompanije.
Izvori su rekli da FTC istražuje TikTok zbog navodnog kršenja pravila o zaštiti privatnosti dece na mreži, koje zahteva od kompanija da obaveste roditelje i dobiju saglasnost pre prikupljanja podataka od dece mlađe od 13 godina, piše CNN.
Agencija takođe istražuje da li je TikTok prekršio deo zakona FTC koji zabranjuje „nepoštene ili obmanjujuće“ poslovne prakse, dodali su izvori, negirajući da pojedinci u Kini mogu da pristupe podacima korisnika TikTok-a.
FTC bi mogao da pokrene tužbu protiv TikToka ili da se nagodi sa kompanijom u narednim nedeljama, prema jednom od izvora. Politiko je ranije objavio vesti o istrazi. Na pitanje o istrazi, direktor za odnose s javnošću FTC-a Daglas Farar je odgovorio: „Bez komentara.“
Predlog zakona
Istraga FTC dolazi u trenutku kada se TikTok suočava sa egzistencijalnom pretnjom u SAD. Ranije ovog meseca, dvostranačka grupa u Predstavničkom domu SAD glasala je za usvajanje zakona kojim se primorava da TikTok proda BiteDance ili se suoči sa zabranom u prodavnicama aplikacija u SAD. Predlog zakona je sada pred Senatom, a predsednik Džo Bajden je rekao da će ga potpisati ako dođe do njegovog stola. Lideri Senata su, međutim, nagovestili da preduzimaju promišljen pristup, što bi moglo da dovede do odlaganja ili da čak potencijalno osudi predlog zakona.
Kompanija za kratke video-snimke, u vlasništvu kineske firme BiteDance, demantovala je tvrdnje da njena aplikacija predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost američkih građana. TikTok, koji ne radi u Kini, saopštio je da kineska vlada nikada nije pristupila korisničkim podacima u SAD.
Stručnjaci za sajber bezbednost kažu da kineski zakoni zahtevaju da BiteDance sarađuje nakon obaveštajnih zahteva te zemlje – činjenica koja bi, s obzirom na vlasništvo BiteDance-a nad TikTokom, hipotetički mogla da ugrozi podatke američkih korisnika. Da bi rešio taj problem, TikTok je preduzeo korake da skladišti svoje korisničke podatke u SAD na serverima u oblaku koje kontroliše američki tehnološki gigant Oracle i uspostavio interne protokole koji ograničavaju pristup zaposlenima koji nisu iz SAD.
TikTok je potvrdio Kongresu 2022. da zaposleni u Kini mogu da pristupe korisničkim podacima u SAD, nakon izveštaja BuzzFeed News-a te godine da su zaposleni u BiteDance-u pristupali tim informacijama u više navrata. Izvršni direktor TikTok-a Šou Čev, u svom prvom pojavljivanju pred Kongresom prošle godine, takođe je priznao da je nekoliko zaposlenih u BiteDance-u otpušteno zbog špijuniranja određenih američkih novinara kao deo ,,zablude“ u pokušaju da pronađu izvore curenja informacija unutar kompanije.
Izvor: BIZLife
Foto: Unsplash, Web Mind, Pixabay
#Federalna #trgovinska #komisija #istražuje #TikTok #zbog #privatnosti #bezbednosti