NaslovnaRAZONODAKako o novcu razgovaraju članovi porodice

Kako o novcu razgovaraju članovi porodice

Jedna od ključnih tema u odnosima među partnerima u vezi ili braku, ali i među članovima porodice, bez lažnog uvijanja, jeste rasprava o tome koliko ko troši, odnosno kako se odnosi prema finansijama. To je jedna od najosetljivijih tema, ali kad-tad stigne na dnevni red, iako se neki snebivaju da o tome javno govore i zauzmu stav.

Novac u partnerskim odnosima dobija jednu sasvim novu dimenziju kada deca porastu i kada o tome treba i s njima da se razgovara. I vrlo često, očekivana su 

različita mišljenja kada je reč o ovoj temi, i neretko je jedan od roditelja „široke ruke”, dok drugi motri na svaki dinar.

Ipak, deca i roditelji treba o ovome otvoreno da razgovaraju, posebno kada se nađu pred nekim prelomnim trenucima kada treba doneti važne odluke. Naravno, podrazumeva se da će roditelji ovakve razgovore voditi s odraslom, a ne malom decom. Ali i deca mlađeg uzrasta o novcu i o materijalnom svetu uče na osnovu primera.

Psiholog dr Bred Saks, autor knjige „Prazno gnezdo: pokretanje mlade osobe ka uspehu i samopouzdanju”, u autorskom članku u popularnom američkom časopisu „Sajkolodži tudej” podseća da svi imamo složena osećanja o tome šta novac predstavlja, kao i da svaka osoba tokom odrastanja i sazrevanja stiče uverenja u vezi s tim kako se najbolje raspolaže novcem, kada treba da se štedi, a kada troši, gde bi bilo dobro uložiti kapital, kako ga steći…

– Kao rezultat toga, partneri u odnosima često imaju neusklađene strategije i taktike upravljanja novcem kada je reč o tome kako raspodeliti porodični budžet. Ova osećanja i uverenja, strategije i taktike otkrivaju se na početku i tokom odgajanja dece kada roditelji zajedno treba da donesu odluku da li će dete da ide u privatni vrtić i strane škole, da li će mu biti plaćen odlazak na skupe ekskurzije… Zatim se postavi i pitanje da li dete treba da dobije nagradu u novcu za dobre ocene ili obavljene kućne poslove – podseća ovaj psiholog.

 On dodaje da novčana ulaganja u decu postaju veća kako naslednici rastu i prelaze u tinejdžerske godine i adolescenciju: tada se razmatra plaćanje privatnih fakulteta, studija u inostranstvu… Na red stiže i pitanje iznajmljivanja stana da bi mladić ili devojka stekli nezavisnost ili eventualno podsticanje preduzetničkog duha sopstvenog deteta.

– Retki su roditelji koji će priznati da su uvek bili dosledni ili usaglašeni kada se odlučivalo o ovim bitnim pitanjima – navodi dr Saks.

 

Način na koji roditelji rešavaju ova pitanja je, po rečima psihologa, prozor u svet njihovog međusobnog odnosa, ali i u svet njihovog odnosa s detetom. Zato je važna otvorena komunikacija, ali i dobra veština pregovaranja. I partneri između sebe, ali i njihova deca treba da znaju u šta roditelji žele da ulažu i za šta su spremni da potegnu više od sopstvenih mogućnosti. I kada se odluke saopšte, treba dosledno insistirati da se one sprovode.

Roditelji s različitim stavovima treba da gledaju jedni na druge kao na saveznike, a ne kao protivnike, svesni da pred sobom imaju isti cilj: da svojoj deci uliju samopoštovanje i samopouzdanje, poštenje i čestitost.

Prava stvar je da se nauči kako da se s poštovanjem pravi kompromis, da se pronađe rešenje za komplikovane probleme. To su često situacije u kojima nijedan partner nije u potpunosti zadovoljan, ali može da živi s usvojenim rešenjem.

– Važno je da na vreme prepoznate kada je novac počeo da određuje ko ima moć, odnosno kontrolu u vezi, kao i da prepoznate da li je ravnoteža u odnosu uzdrmana, pa treba da se ponovo izbalansira u novoj fazi porodičnog života u kojoj se nalazite. Tu su uvek dobrodošli iskreni, promišljeni razgovori o novcu i s decom i s partnerom. Koliko god bili teški, oni su važni da parovi učvrste poverenje i zajedništvo –  poručio je dr Saks.

 

 

 

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Kako #novcu #razgovaraju #članovi #porodice

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja