Foto: AP Photo, Pool/Thibault Camus
PEKING – Kineski predsednik Si Đinping poručio je danas, tokom razgovora sa francuskim kolegom Emanuelom Makronom u Parizu, da Kina i Francuska treba da se drže ”zajedničke koristi” i da se zajednički suprotstave razdvajanju i razbijanju industrijskih lanaca i lanaca snabdevanja, prenela je agencija Sinhua, Si je dodao da obe zemlje treba da se suprotstave izgradnji ”zidova i barijera”.
Predsednik Kine boravi u državnoj poseti Francuskoj, a ranije danas sastao se sa Makronom i predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen u Jelisejskoj palati.
“>
AP Photo, Pool/Thibault Camus
“>
AP Photo, Pool/Thibault Camus
“>
AP Photo, Pool/Thibault Camus
“>
AP Photo, Pool/Thibault Camus
“>
AP Photo, Pool/Thibault Camus
Galerija
Kineski lider je naveo da je Evropa važan partner u kineskoj modernizaciji, dok je Makron poručio da je evro-kineski dijalog potrebniji nego ikad zbog međunarodne situacije. “Koordinacija” sa Kinom o Ukrajini i Bliskom istoku je odlučujuća”, istakao je predsednik Francuske u uvodnoj izjavi pre sastanka sa Ursulom fon der Lajen i Si Đinpingom.
On je naveo da se zalaže za “fer pravila za sve”, kad je reč o kinesko-evropskoj trgovini. Makron je zahvalio Siju na “njegovom otvorenom stavu” u vezi sa istragom o antidamping merama na francuski konjak, koju je otvorila Kina u znak odmazde za napetost u trgovinskim odnosima “Zahvaljujem predsedniku na njegovom otvorenom stavu u vezi sa privremenim merama uvedenim na francuski konjak”, rekao je Makron na zajedničkoj konferenciji za novinare, dodajući da Francuska nada da će njeni proizvodi i u buduće imati pristup kineskom tržištu, prenosi portal Frans 24..
Fon der Lajen je rekla da postoje “značajni trgovinski disbalansi” koji su “uzrok velike zabrinutosti”, ističući subvencije Kine za električne automobile i čelik koji su “preplavili evropsko tržište”.
“Evropa neće pokleknuti u donošenju teških odluka potrebnih da zaštiti svoju ekonomiju i svoju bezbednost”, rekla je fon der Lajenova.
Si je na sastanku porekao postojanje bilo kakvih problema sa kineskim prekomernim prisustvom u globalnoj trgovini. On je rekao da bi Kina i Evropa trebalo da reše razlike u trgovinskim odnosima putem “dijaloga i konsultacija uzimajući u obzir legitimnu zabrinutost i jednih i drugih”.
Si: Započeli smo novu etapu u kinesko-francuskim odnosima za narednih 60 godina
Kineski predsednik Si Đinping rekao je danas u Parizu da su Kina i Francuska započele novu etapu kinesko-francuskih odnosa za narednih 60 godina.
Kineski lider je tokom konferencija za novinare nakon sastanka u Jelisejskoj palati sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, potvrdio da će dve zemlje poboljšati saradnju u poljoprivredi, prehrambenoj industriji, finansijama i drugim oblastima i promovisati zajednička razvojna istraživanja i inovacije u vazduhoplovstvu, civilnoj nuklearnoj energiji, zelenoj energiji, biomedicini i veštačkoj inteligenciji.
Prema njegovim rečima dve zemlje će produbiti saradnju na polju klimatskih promena i biodiverziteta, ali i ojačati dijalog o globalnom upravljanju veštačkom inteligencijom i reformi međunarodnog finansijskog sistema, preneo je Kineski međunarodni radio (CRI). Povodom kinesko-francuske godine kulturnog turizma, Si je rekao da će dve zemlje nastaviti da promovišu razvoj saradnje u oblasti obrazovanja, sporta, filma i televizije, kao i saradnju među mladima.
“Kina se raduje tome što će Francuska da bude domaćin Olimpijskih igara u Parizu i poziva francuske prijatelje da posete Kinu. Kina je odlučila da produži režim bezviznog režima za građane Francuske i drugih 11 zemalja koji će doći u Kinu na kratak vremenski period do kraja 2025. godine”, rekao je kineski lider. Si je istakao da je svet u ovom trenutku u fazi previranja i Kina je kao stalna članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i odgovorna zemlja, spremna da sarađuje sa Francuskom na obezbeđivanju globalnog prekida vatre tokom Olimpijskih igara u Parizu.
Istakao je da tragedija izraelsko-palestinskog sukoba, koja i dalje traje, predstavlja ispit ljudske savesti, pa stoga međunarodna zajednica mora nešto da uradi po tom pitanju.
“Pozivamo na hitan, sveobuhvatan i održiv prekid vatre u Gazi. Podržavamo ideju da Palestina postane punopravna članica Ujedinjenih nacija”, poručio je kineski predsednik i ukazao da je neophodno da se prihvati rešenje o uspostavljanju dve države kako bi se postigao trajni mir na Bliskom istoku.
Govoreći o sukobu u Ukrajini, Si je podsetio da Kina nije ni uzrok krize ni njen učesnik, ali da je igrala aktivnu ulogu u postizanju mira.
“Istorija je više puta dokazala da se svaki spor može rešiti samo pregovorima. Pozivamo sve strane da ponovo uspostave kontakt i dijalog i postepeno izgrade međusobno poverenje. Podržavamo blagovremeno sazivanje međunarodne mirovne konferencije, koju će podržati ruska i ukrajinska strana, uz iskrenu diskusiju o svim mirovnim opcijama”, rekao je kineski lider. Si Đinping je podsetio da se ove godine obeležava 75 godina od osnivanja Narodne Republike Kine i poručio da je Kina je spremna da sarađuje sa zemljama širom sveta, uključujući Francusku, kako bi razvila odnose prijateljstva i saradnje na osnovu međusobnog poštovanja.
Si: Kina podržava mirovnu konferenciju koju bi odobrile i Rusija i Ukrajina
Kina će podržati svaku mirovnu konferenciju o Ukrajini koju odobre i Moskva i Kijev, izjavio je danas u Parizu kineski predsednik Si Đinping.
”Pozivamo sve strane da nastave dijalog, da izgrade međusobno poverenje. Podržavamo ideju održavanja međunarodne mirovne konferencije koju bi odobrile obe strane, i Rusija i Ukrajina, i kojoj bi prisustvovale sve strane, kako bi se razgovaralao o svim mirovnim inicijativama”, rekao je Si na konferenciji za novinare nakon sastanka sa francuskim kolegom Emanuelom Makronom.
Konferencija o takozvanoj ukrajinskoj ”formuli mira” biće održana u Švajcarskoj, pri čemu je ruska ambasada u toj zemlji potvrdila da ”švajcarske vlasti nisu poslale Rusiji poziv za konferenciju”.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da su bilo kakvi razgovori o Ukrajini bez Rusije besmisleni i da su, u stvari, ”pregovarački proces bez svrhe”, dok je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao da neke zemlje koje nameravaju da učestvuju na skupu o Ukrajini planiraju da to učine samo kako bi objasnile besmislenost održavanja takvog događaja bez učešća Rusije i na osnovu ultimatuma.
“Zapad pokušava da uvuče maksimalan broj zemalja u razvoju i zemalja globalnog juga u ove skupove, a neke zemlje tada objašnjavaju Rusiji da oni učestvuju samo sa jedinim ciljem – da objasne bespredmetnost takvih događaja bez učešća Rusije i na osnovu ultimatuma“, rekao je Lavrov.
#Kina #Francuska #drže #zajedničkih #koristi