NaslovnaVESTINema bitne promene, učenici uglavnom maloletnici

Nema bitne promene, učenici uglavnom maloletnici

Prosvetni radnici izborili su se da se napad na učitelje i nastavnike tretira kao krivično delo, a da bi se to sprovelo u praksi predstoje izmene Krivičnog zakonika. Oni su na sastanku održanom juče u Vladi Srbije sa ministarstvima prosvete i pravde dogovorili da se napad na prosvetne radnike tretira isto kao napad na advokate.

To je bio jedini zahtev koji su tražili prosvetni radnici na jučerašnjem protestu u Beogradu, koji je usledio nakon što je bivši đak naneo teške povrede Slobodanu Zoriću, profesoru Tehničke škole “9. maj” u Bačkoj Palanci.

Advokat Jugoslav Tintor smatra da pojačana krivično-pravna zaštita nastavnika neće doneti bitnije promene, jer su učenici uglavnom maloletnici, a na njih se primenjuje drugi zakon. Dodaje da izmena Krivičnog zakonika neće moći da nadomesti nedostatak autoriteta koji je problem u obrazovnom sistemu decenijama unazad.

“Učenici su u najvećem broju slučajeva maloletni i samo poštravanje kazni za krivična dela ili uvođenje novih krivičnih dela u biti ne menjaju ništa. Na maloletne učenike se te sankcije ne primenjuju. Na njih se primenjuje Zakon o maloletnim učiniocima krivičnih dela i određene vaspitne mere”, kaže Tintor za Euronews Srbija.

Dodaje da na prvi pogled deluje da je reč o poštravanju krivično-pravne zaštite, a da u praksi to neće doneti neku bitnu promenu vezano za sankcionisanje krivičnih dela.

Tintor: “Izmene moguće u kratkom roku”

Protest prosvetnih radnika sa jednim zahtevom – da se izmeni Krivični zakonik, došao je nakon dešavanja u Bačkoj Palanci, kada je bivši učenik srednje Tehničke škole “9. maj”, pretukao profesora. Tintor kaže da dogovorene izmene zakona mogu u kratkom roku da se realizuju ukoliko postoji politička volja. Dovoljno je, smatra on, mesec ili dva da se sve završi.

Tanjug/Jadranka Ilić

Jugoslav Tintor

Inače, prosvetnim radnicima je obećano da će već danas dobiti tekst izmene Krivičnog zakonika na usaglašavanje.

Oglasilo se Ministarstvo prosvete o incidentu u kom je povređen nastavnik Treće beogradske gimnazije

Incident u Trećoj beogradskoj gimnaziji: Povređen profesor dok je pokušavao da razdvoji tuču učenika

“Ono što je opasno, jeste da se Krivični zakonik menja na mesečnom ili na tromesečnom nivou, u zavisnosti od toga šta se dešava. Ne bi trebao jedan slučaj da bude dovoljan razlog za intervencije u krivično zakonodavstvo. Ne kažem da ovaj slučaj nije bio dovoljno ozbiljan, on jeste okidač da se obrati pažnja na taj problem, ali nisam pristalica da se interveniše u krivično zakonodavstvo kad god se neki problem desi”, rekao je on.

Ističe da Krivični zakonik ne bi trebao tako često da se menja, pre svega zbog pravne sigurnosti građana. Smatra i da bi u ovom momentu najmanje četiri, pet profesija mogle da traže istu pravnu zaštitu, a među njima su svakako i novinari.

Sastanak u Vladi Srbije

Sa predstavnicima reprezentativnih sindikata u prosveti o statusu prosvetnih radnika i prevenciji i smanjenju nasilja u školama juče su u Vladi Srbije razgovarale ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović i ministarka pravde Maja Popović. 

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović istakla je značaj saradnje sa sindikatima koji su važan partner ministarstva i učestvuju u svim procesima kako bi se našla najbolja zakonska i podzakonska rešenja i unapredio obrazovno-vaspitni rad.

Ona je osudila svaki oblik nasilja, saglasila se da treba jačati autoritet prosvetnih radnika i obrazovni sistem činiti bezbednim. Na sastanku je istaknuto da se pitanje nasilja može rešiti samo sinhronizovano i u saradnji svih institucija i pojedinaca u društvu.

Euronews/Dušan Hadži Nikolić

 

Napad na profesora u Bačkoj Palanci nije prvi slučaj nasilja nad nastavnicima u školi. Pre godinu i po dana, 9. novembra 2022. godine, u Tehničkoj školi u Trsteniku učenik je na času engleskog jezika izmakao nastavnici stolicu. Ona je pala, a sve su to snimali drugi đaci i kačili na društvene mreže. 

Posle tog incidenta usledila je izmena nekoliko prosvetnih zakona i pravilnika, ali očigledno da je to bilo nedovoljno da se zaustavi nasilje.

Ministarka prosvete : Poražavajuće ono što se dogodilo profesoru u Bačkoj Palanci

"Dokle više, zaustavite nasilje u školama": Održan protest prosvetnih radnika u Beogradu

Izmenjeni su Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja – ZOSOV, Zakon o osnovnom obrazovanju i Zakon o srednjem obrazovanju. Izmenama je predviđeno da za težu povredu obaveza (donošenje droge i alkohola u školu, oružja, maltretiranje drugih učenika i nastavnika) učenik može biti udaljen sa nastave minimum pet dana, a maksimum do okončanja disciplinskog postupka. Tada prelazi na onlajn nastavu.

Osim udaljavanja sa nastave skraćeni su rokovi za disciplinski postupak, a nasilnici više nemaju mogućnost da se premeste u drugu školu dok se protiv njih vodi disciplinski postupak. Uvedene su i veće novčane kazne za roditelje, a vladanje je kao brojčana ocena uvedeno od drugog razreda i ocena ulazi u prosek.

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Nema #bitne #promene #učenici #uglavnom #maloletnici

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja