Uvreženo je mišljenje da je san, osim toga što pozitivno utiče na regeneraciju organizma i doprinosi opštem zdravlju, od presudnog značaja za eliminaciju toksina koju mozak provodi tokom perioda spavanja. Otkrića britanskih stručnjaka, međutim, ukazuju da ova teorija, koja važi za dominantnu u neurologiji, može da bude pogrešna, prenosi britanski „Gardijan”.
Novo istraživanje pokazuje da su brzina eliminacije toksina i kretanje tečnosti u mozgu laboratorijskih miševa drastično smanjeni tokom perioda sna.
„Ukoliko nedovoljno spavate, brojne stvari mogu da krenu naopako – ne sećate se jasno stvari, imate lošu koordinaciju pokreta, delujete smušeno. Zato ideja da vaš mozak dok spavate ’čisti’ organizam jednostavno ima smisla”, rekao je Nik Franks, profesor biofizike i anestezije na londonskom Imperijal Koledžu i koautor studije.
Iako su mnogi verovali u ovu tezu, kako objašnjava Franks, do sada su prikupljeni samo indirektni dokazi da sistem za uklanjanje toksina iz mozga pojačava svoju aktivnost tokom spavanja. Sada, međutim, postoje dokazi koji govore potpuno suprotno.
Istraživači su tokom sprovođenja najnovijeg ispitivanja koristili fluorescentni kontrast za proučavanje mozga miševa. Zahvaljujući modernoj tehnologiji mogli su da vide koliko brzo se kontrast kretao iz moždanih šupljina ispunjenih tečnošću, takozvanih moždanih komora, u druge delove mozga.
Studija koja je objavljena u časopisu „Nature Neuroscience”, pokazala je da je u poređenju sa miševima koji su držani budni, količina kontrasta u mozgu smanjena za oko 30 odsto kod miševa koji spavaju i za 50 odsto kod miševa koji su bili pod anestezijom.
Mnoga istraživanja se, inače, bave proučavanjem sna, a jedno od nedavnih obelodanilo je da savremeni čovek spava bar jedan sat kraće u odnosu na ljude od pre pola veka i dublje u prošlosti. Stručnjaci upozoravaju na značaj sna koji omogućava ne samo oporavak tela već čuva imunitet i služi kao odbrana od stresa.
#Čišćenje #toksina #tokom #sna #nije #dovoljno