NaslovnaRAZONODAZašto su avion, spavanje i alkohol loša kombinacija

Zašto su avion, spavanje i alkohol loša kombinacija

Kombinacija alkohola i spavanja tokom leta avionom može opasno da optereti vaše srce zbog nižeg nivoa kiseonika na velikim visinama, upozorava nova studija.

Ovo je prva studija koja je istraživala kombinovane efekte alkohola i nedostatka kiseonika tokom spavanja u avionu.

„Pokazali smo da je konzumacija alkohola tokom leta podcenjen zdravstveni rizik koji može lako da se izbegne”, navode istraživači u svom radu, koji je objavljen u časopisu Thorax.

Studija naglašava skrivene rizike kombinovanja alkohola i spavanja na dugim letovima, sugerišući da takva praksa opterećuje  srce više nego što se do sada verovalo.

Istraživanje koje je sproveo Institut za vazduhoplovnu medicinu pri Nemačkom svemirskom centru, uključilo je 40 dobrovoljaca u dve laboratorijske komore za spavanje – jednoj pod normalnim pritiskom na nivou tla, a drugoj koja je imitirala pritisak koji postoji u avionu koji leti na 2.438 metara.

Na velikim visinama, smanjena dostupnost kiseonika, poznata kao hipobarična hipoksija, snižava nivo kiseonika u krvi. Hipobarična hipoksija snižava nivo kiseonika u krvi usled smanjenog parcijalnog pritiska kiseonika, što je stanje poznato kao hipoksemija – smanjena količina kiseonika u krvi. U kabini aviona, atmosferski pritisak se smanjuje kako avion dostiže visinu krstarenja, ali se kabina drži pod pritiskom koji simulira visinu od oko dva kilometra, kako bi putnici mogli normalno da dišu.


Učesnici ispitivanja su bili podeljeni u četiri grupe: oni koji su spavali pod normalnim pritiskom, sa alkoholom i bez njega i oni sa smanjenim pritiskom u kabini, sa i bez alkohola.

Ponuđeni alkohol bio je jednak dvema limenkama piva ili dvema čašama vina. San svakog učesnika bio je ograničen na četiri sata, simulirajući poremećen san tokom leta.

Rezultati su pokazali da su pri normalnom pritisku osobe koje su pile alkohol imale prosečan nivo kisika u krvi od 94,97 odsto i broj otkucaja srca od 76,97 otkucaja u minuti. Oni koji nisu pili alkohol sa normalnim pritiskom u kabini, imali su 95,88 odsto kiseonika u krvi i 63,74 otkucaja u minuti.

Pri smanjenom pritisku u kabini, nivo kiseonika za one koji su pili pao je na 85,32 odsto, sa bržim otkucajima srca od 87,73 otkucaja u minuti, dok su oni koji nisu pili imali 88,07 odsto kiseonika u krvi i 72,90 otkucaja u minuti. Ti rezultati pokazuju da su u uslovima koja vlada u kabini aviona i nivoi kiseonika u krvi bile niže, a broj otkucaja srca viši, posebno među onima koji su konzumirali alkohol.

Zdrava klinička norma za nivo kiseonika u krvi je 90 odsto, što ove razlike čini značajnima. Nizak nivo kiseonika i visoki otkucaji srca povećavaju kardiovaskularno opterećenje, potencijalno povećavajući rizik od srčanih problema, posebno za osobe sa već postojećim bolestima.

Veličina uzorka u ovoj studiji studije bila je mala, fokusirana na mlade, zdrave pojedince, ali bi učinci mogli da budu izraženiji kod starije ili hronično bolesne populacije.

Autori istraživanja upozoravaju putnike da ne konzumiraju alkohol na letovima. Tehnička i ekonomska ograničenja čine malo verovatnim da će avio-prevoznici povećati pritisak u kabini, napisali su.

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Zašto #avion #spavanje #alkohol #loša #kombinacija

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja