NaslovnaZDRAVLJELekari iz hitne pomoći otkrivaju trikove za spavanje zbog kojih se ujutru...

Lekari iz hitne pomoći otkrivaju trikove za spavanje zbog kojih se ujutru osećaju kao novi

Poznato je da lekari malo spavaju, ali ipak znaju na koji način da se dovoljno odmore i da budu sveži za nove radne zadatke.

Spavanje je fundamentalno važno za fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje. S druge strane, nedostatak sna može da bude opasan.

Spavanje

Lekari koji rade u hitnoj pomoći znaju kako da izvuku maksimum od spavanja i svakog dana se probude odmorni i mentalno sveži. Ovo su neki od njihovih „trikova“.

Smanjite svetlost u prostoriji

Tama podstiče opuštanje i stimuliše proizvodnju melatonina u mozgu, hormona koji pomaže u regulisanju našeg cirkadijalnog ritma.

Zatamnjene zavese ili senke su efektni imitatori tame, a udobna maska za oči radi isto. Ne zaboravite da isključite ili prigušite uređaje koji emituju svetlost.

Smanjite temperaturu

Spavanje Foto:Shutterstock

Spavanje i telesna temperatura su povezani. Kako naša temperatura pada dok spavamo, hladnija soba omogućava konstantnu telesnu temperaturu tako da bolje spavamo.

Ekstremna hladnoća ili vrućina nisu dobra ideja, jer ova okruženja ometaju san. Ni drhtavica ni znojenje nisu posebno opuštajući ili prijatni.

Izbegavajte da jedete pred spavanje

Odlazak na spavanje punog stomaka nije dobar za varenje i povezan je sa refluksom kiseline.

„Trudimo se da jedemo u smeni, nekoliko sati pre nego što planiramo da zaspimo. Odlučujemo se za napitke sobne temperature ili tople napitke (npr. biljnu vodu, čaj bez kofeina, poput kamilice) umesto kasnih noćnih grickalica.“

Napravite toplu kupku ili se istuširajte

Spavanje Foto:Shutterstock

„Tuširamo se i kupamo pre spavanja posle smene. I vi biste da ste videli i osetili prljavštinu, klice i znoj na koži iz odeljenja hitne pomoći i prostora za negu pacijenata.“

Kupke i tuševi pomažu kvalitetu sna snižavanjem telesne temperature, signalizirajući telu da je vreme za spavanje.

Izaberite umirujući miris

Lekari preporučuju lavandu ili eukaliptus. Nauka pokazuje da ulje lavande opušta i da je efikasno kao pomoć pri spavanju.

Isto važi i za ulje eukaliptusa, koje ima dodatno svojstvo čišćenja sinusa koje pomaže ljudima koji noću doživljavaju zagušenje. Lagano ga poprskajte na grudi, vrat ili jastuk da biste uhvatili miris.

Integrišite rutinu vežbanja

Redovne i svakodnevne vežbe pomažu u spavanju bez obzira na doba dana, međutim, intenzivne kardiovaskularne vežbe manje od sat vremena pre odlaska u krevet ometaju dubok san.

Noću, neposredno pre spavanja, koristite lagane, spore vežbe koje će zamoriti vaše mišiće, ali neće stimulisati otkucaje srca i naterati vas da se znojite.

Koristite zvučno kondicioniranje

Aplikacije za pametne telefone, ventilator ili mašina sa belim šumom mogle bi da pomognu. Neki slušaju ambijentalnu muziku, neki vole zvuk kiše ili talasa.

Koncept je da umirujući zvukovi pokriju ometajuće zvukove koji mogu izazvati povremeno uzbuđenje i loš san.

Spavajte na udobnom dušeku

Spavanje Foto:Shuttetrstock

„Preporučujemo dušek koji omogućava poravnavanje kičme i opuštanje tela. Dušek, posteljina i odeća koju nosite u krevetu doprinose vašoj telesnoj temperaturi. Trebalo bi da se osećate udobno i suvo“, piše Cnbc.com.

BONUS VIDEO: Dr Katarina Bajec: Kako vežbe (ne) skidaju dioptriju

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Lekari #hitne #pomoći #otkrivaju #trikove #spavanje #zbog #kojih #ujutru #osećaju #kao #novi

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja