NaslovnaLjUBAV I PSIHOLOGIJATri tvrdnje iz pop kulture koje su mnogima upropastile život

Tri tvrdnje iz pop kulture koje su mnogima upropastile život

Ljubav, u svim svojim oblicima, predstavlja jednu od najzastupljenijih tema u pop kulturi. Od blokbaster filmova do bestseler romana, romantika često oblikuje naše percepcije i očekivanja o ljubavnim odnosima. Međutim, ovakvi prikazi mogu često zavarati, uspostavljajući nerealna očekivanja i ideale u ljubavi koje je teško, ako ne i nemoguće, zadovoljiti u stvarnom životu.

Kroz filmove, televizijske emisije, muziku i knjige, stalno smo bombardovani narativima koji mogu da pojednostave i idealizuju složenost ljudskih odnosa. Ovi prikazi romantike često se oslanjaju na dramatične, bajkovite elemente koji ne odražavaju stvarne životne iskustva i izazove s kojima se parovi suočavaju. Evo tri popularna mita o ljubavi koji potiču iz pop kulture i zahtevaju temeljno preispitivanje:

1. Ljubav pobeđuje sve

Studija iz 2019. godine otkrila je da postoji značajna korelacija između gledanja romantičnih filmova i televizijskih drama te verovanja da ljubav može prevazići sve prepreke. Ovo uverenje, iako romantično, može dovesti do nezadovoljstva u stvarnim vezama jer podstiče očekivanja poput “čitanja misli” partnera, gde jedan partner očekuje da drugi intuitivno razume njegove ili njene duboke misli i osećaje bez otvorene komunikacije.

Ova ideja sugeriše da je ljubav toliko snažna i sveobuhvatna da može savladati bilo koju prepreku, sukob ili izazov s kojim se par može suočiti. Na primer, u filmu “Moja mrsna pravoslavna svadba”, glavni likovi Tula i Ijan, uprkos ogromnim kulturološkim razlikama njihovih porodica, uspevaju da prevaziđu sve prepreke i venčaju se. Dok ovo može biti inspirativno, u stvarnosti, ljubav sama po sebi nije uvek dovoljna za rešavanje svih problema.

Profimedia

 

 

2. Ljubav je sudbinski određena

Verovanje u sudbinu i ideja o “srodnoj duši” takođe je često zastupljena u pop kulturi, što može dovesti do pasivnosti u traženju ili gradnji značajnih veza. Ovo uverenje može biti štetno jer podrazumeva da će “prava” ljubav sama od sebe pronaći put do nas, bez potrebe za bilo kakvim naporom ili izgradnjom odnosa.

Na primer, u filmu “Igra sudbine” (Serendipity), likovi Džonatan i Sara, vođeni verovanjem u sudbinu, dozvoljavaju da “znakovi” iz univerzuma vode njihove odluke, što rezultira nizom propuštenih prilika. Iako se na kraju ponovo spoje, film promoviše ideju da sudbina igra ključnu ulogu u ljubavi. U stvarnosti, takav pristup može sprečiti pojedince da preuzmu aktivnu ulogu u svojim ljubavnim životima i izgrade zdrave, održive odnose.

Profimedia

 

 

3. Muškarci i žene ne mogu biti samo prijatelji

U filmu “Kada je Hari sreo Sali”, Hari, kog igra Bili Kristal i Seli, koju igra Meg Rajan, od poznanika prelazie u prijatelje, uprkos njihovim početnim razlikama i na kraju se zaljubljujeiu

Dok je prijateljstvo suštinska osnova za trajnu ljubav, uverenje da prijateljstva između različitih polova ne mogu ostati platonska potkopava ideju da se pojedinci mogu povezati na osnovu zajedničkih interesa i vrednosti bez obzira na pol. Takođe, to poništava iskustva mnogih ljudi koji uspešno održavaju takva platonska prijateljstva, sugerišući da njihovi odnosi ili nisu istinski ili su „izuzeci od pravila“.

Profimedia

 

 

Razumevanje i priznavanje ovih romantičnih mitova može vam pomoći da razumno upravljate svojim odnosima, balansirajući inspirativne aspekte ovih verovanja s realističnim pristupom izazovima u vezi. Moguće je ceniti jedinstvene i slučajne aspekte ljubavi, dok se istovremeno posvećujete kontinuiranom trudu i rastu potrebnom za održavanje dugoročne veze.

BONUS VIDEO:

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili
android aplikaciju –

24sedam
Vest koja vredi

Pratite nas na društvenim mrežama

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Tri #tvrdnje #pop #kulture #koje #mnogima #upropastile #život

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja