NaslovnaRAZONODAZašto se, kako starimo, budimo sve ranije?

Zašto se, kako starimo, budimo sve ranije?

Mnogi od nas su možda, tokom godina, primetili promenu u obrascima spavanja, sa tendencijom da se budimo ranije ujutru, koja postaje sve izraženija što smo stariji.

Iako ova promena može da izgleda zbunjujuće, naučnici su rasvetlili zašto se ovaj fenomen pojavljuje.

Dr Sairam Partasarati, direktor Centra za spavanje i cirkadijanske nauke na Univerzitetu u Arizoni, sproveo je istraživanje kako bi razumeo razloge koji stoje iza ove promene.

Prema mišljenju ovog naučnika, prirodni proces starenja dovodi do promena u načinu na koji naša tela pristupaju odmoru i potrebnoj količini sna, piše Unbranded.

Jedan ključni aspekt uključuje reagovanje mozga na spoljašnje signale, kao što su sunčeva svetlost, znaci iz okoline i fizička aktivnost, koji nam pomažu da odredimo doba dana.

Ovi znakovi, takođe, pomažu mozgu da oseti svoju poziciju u 24-časovnom cirkadijalnom ciklusu.

Kako starimo, međutim, inervacija mozga postaje manje efikasna u registrovanju i reagovanju na ove znake. Štaviše, pogoršanje vida, koje obično prati starenje, igra značajnu ulogu u ovom fenomenu.

Dr Partasarati objašnjava da promene vida povezane sa godinama smanjuju intenzitet svetlosne stimulacije koju naš mozak prima.

Izloženost svetlosti je ključni faktor u postavljanju i održavanju našeg cirkadijalnog sata, koji reguliše ciklus spavanja i buđenja. Sa smanjenom simulacijom svetlošću, starijim osobama može biti izazov da održavaju svoje unutrašnje satove sinhronizovanim sa spoljnim svetom.

Uz to, stariji ljudi često imaju tendenciju da se brže umaraju i ranije bude. Često dremnu i popodne, pa im noću treba manje sna.

Starijim ljudima, takođe, često treba manje sna nego mlađima, što može rezultirati ranijim buđenjem.

Razni zdravstveni problemi, poput bolova, apneje u snu ili učestalog mokrenja, mogu da utiču na kvalitet sna i uzrokuju ranije buđenje.

Promene u životnom stilu, manje obaveza i stresa, može, takođe, da utiče na obrasce spavanja starijih ljudi.

Hormoni poput melatonina, koji pomaže regulisanje san, smanjuju se s godinama. To može da utiče na kvalitet i trajanje sna.

Iako je ranije buđenje obično prirodna posledica procesa starenja, postoje, naravno, individualne varijacije. Neće svi doživeti ovu promenu u istoj meri ili u istom uzrastu.

Razumevanje bioloških promena povezanih sa starenjem može da nam pomogne da prilagodimo naše rutine.

Prilagođavajući svoje navike, kao što su održavanje doslednog rasporeda spavanja i uređivanje našeg okruženja za spavanje, možemo da ublažimo uticaj ovih promena i imamo miran san u bilo kom uzrastu.

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Zašto #kako #starimo #budimo #sve #ranije

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja