Pre 2011. godine, pivo u Rusiji nije bilo klasifikovano kao alkoholno piće. Iako zvuči neverovatno, svaka tečnost koja je imala manje od 10 procenata alkohola smatrala se prehrambenim proizvodom.
Ova specifična klasifikacija imala je dalekosežne posledice, posebno kada je reč o dostupnosti i regulisanju prodaje piva. Tek 2011. godine, tadašnji predsednik Dmitrij Medvedev potpisao je zakon koji je promenio ovu klasifikaciju, što je omogućilo da se pivo kontroliše na isti način kao i jači alkoholi, poput votke.
Pre nego što je zakon stupio na snagu, pivo je bilo izuzetno lako dostupno u Rusiji. Moglo se kupiti na kioscima, u prodavnicama, pa čak i na ulici, gotovo u bilo koje doba dana ili noći. Mnogi su smatrali da pivo ne nosi istu opasnost kao jača alkoholna pića, pa su ga često konzumirali kao osvežavajući napitak, bez previše razmišljanja o njegovim štetnim efektima.
(Printscreen/Instagram)
U ruskoj kulturi, koja je vekovima bila poznata po konzumaciji alkohola, pivo je postalo sve popularnije tokom 1990-ih i ranih 2000-ih godina. Kako je tržište postajalo sve liberalizovanije posle raspada Sovjetskog Saveza, pivo se pojavilo kao alternativa jačim alkoholnim pićima. Liberalna regulativa, međutim, omogućavala je široku dostupnost, posebno mladima, što je dovelo do povećane potrošnje alkohola.
Novi zakon, koji je Medvedev potpisao, bio je deo šireg pokušaja ruske vlade da se izbori sa problemom alkoholizma u zemlji. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, Rusija je godinama unazad imala visoke stope alkoholizma, što je dovodilo do ozbiljnih zdravstvenih i društvenih problema. Zakon je omogućio vlastima da uvedu strože regulative u vezi sa prodajom i reklamiranjem piva.
Nakon 2011. godine, prodaja piva postala je podložna ograničenjima sličnim onima za žestoka pića. To je uključivalo zabranu prodaje piva na kioscima i ograničenje radnog vremena prodavnica koje su mogle da ga prodaju. Reklamiranje piva na televiziji i radiju, takođe, postalo je strogo regulisano, sa ciljem smanjenja njegove popularizacije među mladima.
Ova promena imala je značajan uticaj na svakodnevni život u Rusiji.
Prvo, promenjen je način na koji je javnost doživljavala pivo. Više nije bilo moguće kupiti pivo na svakom ćošku, što je otežalo dostupnost alkohola, posebno mlađim generacijama.
(Printscreen/Instagram)
Smanjena dostupnost alkohola bila je deo šire strategije države da smanji stopu alkoholizma, koja je i dalje predstavljala ozbiljan problem.
Deset godina nakon uvođenja ovog zakona, Rusija je uspela da postigne prve rezultate u borbi protiv prekomernog konzumiranja alkohola. Međutim, izazovi su i dalje prisutni, jer alkohol ostaje važan deo ruske kulture.
#Pivo #Rusiji #postalo #alkoholno #piće #tek #godine