Ako je Brazil epicentar džiju-džicua, onda je Ašborn u Velikoj Britaniji, svetsko središte rvanja nožnim prstima.
Svake godine, takmičari iz različitih krajeva sveta dolaze u ovaj mali britanski grad da bi se oprobali u ovom neobičnom sportu i otkrili ko će osvojiti titulu.
Profimedia
Lisa Šenton, poznata pod nadimkom „Twinkletoes“, koja je trenutno šestostruka svetska šampionka, ove godine je planirala da se okiti i sedmim titulom.
Šenton, koja takmičenje prati već 14 godina, ujedno je i branila titulu u ženskoj konkurenciji i osvojila nagradu u obliku trofeja noge.
Ove godine, 28 takmičara se borilo za titulu na osam metara visokom stejdžu poznatom kao „toedium“, dok je više od 200 posetilaca pratilo spektakl.
Za one koji nisu upoznati sa ovim sportom, on uključuje takmičare koji međusobno povezuju palčeve na nogama i pokušavaju da pritisnu protivnikovu nogu na horizontalnu ploču.
Profimedia
Slično obaranju ruku, takmičari počinju sa desnom nogom i, nakon osvojenog poena, prelaze na levu nogu. Ovaj proces može trajati i do dva sata, uz problem klizanja tokom borbe (koji se rešava upotrebom trake).
Ovaj neobičan sport je navodno nastao u Vetonu, 1974. godine, kada je grupa pijanih zabavljača odlučila da stvori sport u kojem će biti uspešni. Savladavanje ovog intenzivnog oblika borbe zahteva veliku posvećenost i trening.
Lisa Šenton se prvi put susrela sa sportom 2008. godine i od tada se ozbiljno posvetila treningu.
– Mnogi ljudi ne shvataju koliko veštine je zapravo potrebno za ovaj sport – zahteva mnogo više snage nego što se misli – kaže Šenton, koja je jedna od retkih žena koje se takmiče u ovom sportu.
Profimedia
Sa druge strane, Ben Vudruf, trenutni svetski šampion u muškoj konkurenciji poznat kao „Toe-tal Destruction“, takmiči se svakodnevno.
Da bi povećao trenje na stejdžu, on je čak uklonio dlačice sa tela i hirurški odstranio nokte sa velikih nožnih prstiju.
Tokom najnovijeg prvenstva, Vudruf je slomio palac na nozi dok se borio protiv Alana „Nastija“ Naša, sedamnaestostrukog svetskog prvaka koji se više puta vraćao iz penzije kako bi se suočio sa svojim rivalom. Uprkos povredi, Vudruf je izašao kao pobednik.
Profimedia
Iako ovaj sport ima međunarodnu privlačnost, još uvek nije postao široko prepoznat. Pokušaji da se rvanje nožnim prstima uvrsti na Olimpijske igre 1998. godine nisu uspeli, ali entuzijasti se nadaju da će sport dobiti drugu priliku, piše NY Post.
BONUS VIDEO:
Instalirajte našu iOS ili
android aplikaciju –
24sedam
Vest koja vredi
Pratite nas na društvenim mrežama
#Rvanje #nožnim #prstima