Nova studija iz Škotske pokazuje moćan uticaj vakcina protiv humanog papiloma virusa: nije otkriven nijedan slučaj raka grlića materice kod žena rođenih između 1988-1996 koje su u potpunosti vakcinisane protiv HPV kad su imale između 12 i 13 godina.
Mnoge prethodne studije su pokazale da su HPV vakcine izuzetno efikasne u prevenciji raka grlića materice, ali studija koje je u ponedeljak objavljena u Journal of the National Cancer Institute, prva je koja prati grupu žena u istoj zemlji tokom tako dugog vremenskog perioda i nije pronašla pojavu raka grlića materice.
„Studija je super uzbudljiva. To pokazuje da je vakcina izuzetno efikasna“, rekla je Ketlin Šmeler, profesorka ginekološke onkologije na Anderson centru za rak Univerziteta Teksas, koja nije bila uključena u istraživanje. „Očigledno je rano. Tek počinjemo da vidimo prve podatke o uticaju vakcine jer je potrebno toliko vremena od vakcinisanja do efekata.“
Škotska je uvela rutinsku imunizaciju u školama 2008. godine, a blizu 90% učenika u četvrtoj godini srednje škole u školskoj godini 2022-2023 primilo je najmanje jednu dozu vakcine.
Studija takođe ukazuje na to koliko je važno vreme vakcinacije.
„Devojke su vakcinisane pre nego što su postale seksualno aktivne“, rekla je Šlemer. „Dakle, ne bi trebalo da čekamo s vakcinacijom, već zaista to da uradimo pre nego što postanemo seksualno aktivni“.
Prednosti primanja HPV vakcine pre 14. godine
Autori studije u Škotskoj pratili su evidenciju svih žena rođenih između 1988. i 1996. koje su imale pravo na skrining raka, oko 450.000 žena. Od te grupe, 40.000 je vakcinisano između 12. i 13. godine, a 124.000 je primilo vakcine sa ili posle 14. godine. Preostale žene, skoro 300.000 njih, nisu vakcinisane.
Nije pronađen nijedan slučaj raka grlića materice među ženama koje su vakcinisane pre nego što su napunile 14 godina, čak i ako su primile samo jednu ili dve doze vakcine, a ne sve tri doze.
Takođe je važno napomenuti da su žene koje su primile tri doze između 14 i 22 godine takođe imale značajnu korist. Dok su u ovoj grupi zabeleženi neki slučajevi raka grlića materice, incidenca (3,2 slučaja na 100.000 žena) bila je dva i po puta manja nego kod nevakcinisanih žena (8,4 slučaja na 100.000 žena).
„Bio sam veoma iznenađen što uopšte nije bilo slučajeva raka u grupi koja je primila vakcine pre 14. godine“, rekao je Tim Palmer, bivši klinički vođa za skrining grlića materice u Škotskoj i konsultant za HPV imunizaciju u javnom zdravstvu Škotske, koji je bio glavni autor studije. „U toj starosnoj grupi očekivao sam oko 15 do 17 slučajeva godišnje u Škotskoj – a mi nismo imali nijedan.“
Koje vakcine su dobile žene u Škotskoj
Vrste vakcina koje su davane ženama praćenim u studiji menjale su se kako su nove postajale dostupne, pokrivajući više tipova HPV, napominje Stat news. Do 2012. godine u upotrebi je bila dvovalentna vakcina Cervarik, koja je ciljala HPV tip 16 i 18. Zatim je četvorovalentna Gardasil primenjivana do 2023. godine, kada je uveden nevalentni Gardasil 9.
Zbog toga je uvek moguće da se rak grlića materice i dalje javlja čak i kod vakcinisanih žena, uzrokovan sojevima HPV koji nisu bili meta ranijih vakcina.
„Očigledno postoje i drugi tipovi HPV koji izazivaju rak“, rekao je Palmer, napominjući da trenutni rezultati ne znače da se slučajevi karcinoma grlića materice, uzrokovani manje visokorizičnim sojevima HPV, neće pojaviti u analiziranoj grupi u budućnosti.
Nalazi studije ne umanjuju potrebu za kontinuiranim skriningom za rano otkrivanje karcinoma grlića materice uzrokovanog tipovima HPV koji nisu bili ciljani u originalnoj bivalentnoj vakcini, rekao je Palmer, ali su vakcine efikasno ciljale na agresivnije sojeve HPV (16 i 18).
Uticaj vakcinacije bio je veći i kod žena nižeg socioekonomskog statusa, kod kojih je inače bila češća pojava raka, rekao je Palmer.
#Škotskoj #devojčice #masovno #primile #HPV #vakcinu