Toplotni rekordi beleže se iz godine u godinu u svetskim vodama, a u određenim delovima planete pojedine vrste životinjskog i biljnog sveta nestale su zbog globalnog zagrevanja. Eksperti ukazuju na postojanje enormnih promena u temperaturi duboko u okeanima, ali prema međunarodnoj studiji kineskih i australijskih stručnjaka ova oblast nije dovoljno istražena, niti postoje detaljni izveštaji o postojanju toplotnih talasa u morskim dubinama.
Čak 80 odsto toplotnih talasa dešavalo se na dubini većoj od sto metara, navedeno je u istraživanju Kineske akademije nauka i Australijske nacionalne naučne agencije. U studiji objavljenoj u časopisu „Nejčer” navodi se da su tokom ispitivanja upotrebljeni podaci iz više od dva miliona profila temperature svetskih voda.
„Ovi podaci doprineli su našem boljem razumevanju intenziteta ekstremnih temperaturnih događaja ispod površine okeana. Utvrdili smo da su morski toplotni talasi sve češći i da nanose ozbiljnu štetu vodenim staništima, kao i svom živom svetu u njima”, navedeno je u istraživanju.
Dugotrajne visoke temperature u morima i okeanima uništavaju koralne grebene i utiču na nestanak pojedinih vrsta, kao i migraciju stanovnika mora i okeana.
Dosadašnje studije o morskim toplotnim talasima uglavnom su bile usmerene ka promenama ispod površine mora i okeana, ali ne i na one koje se dešavaju na velikim dubinama.
Osim toplotnih talasa ovim istraživanjem obuhvaćene su i okeanske struje, ali i vrtlozi, kao i njihov uticaj na toplotne talase. Okeanski vrtlozi, navedeno je u studiji, mogu da utiču na promenu nivoa kiseonika i koncentracije hranljivih materija u okeanu.
#Štetan #uticaj #toplotnih #talasa #okeanima