Dan primirja se obeležava 11. novembra svake godine u znak sećanja na kraj Prvog svetskog rata. To je dan mira, poštovanja i zahvalnosti prema onima koji su dali svoje živote za slobodu.
U nekim zemljama, kao što su Velika Britanija, Francuska, Belgija i Kanada, na taj dan se nose crveni makovi kao simbol žrtava rata, a u Srbiji je cvet Natalijina ramonda simbol ovog praznika.
Srbija je u Prvom svetskom ratu učestvovala na dva fronta: na zapadnom, gde se borila protiv Austrougarske i na južnom, protiv Bugarske.
Natalijina ramonda simbolizuje izdržljivost i obnovu srpskog naroda nakon stradanja u ratu. Naša zemlja je tada izgubila oko 1,3 miliona ljudi, što je činilo gotovo trećinu njenog stanovništva. To je bio najveći procenat žrtava među svim zemljama učesnicama rata.
Odajući počast slavnoj srpskoj vojsci iz Prvog svetskog rata, Beograd na vodi je na travnatoj površini na Sava promenadi, postavio novu skulpturu pod nazivom „Ramonda“.
Ovo umetničko delo, rad akademskog slikara Mladena Đurovića, inspirisano je cvetom – Natalijinom ramondom, simbolom vaskrsenja srpskog naroda u Velikom ratu. Skulptura je izgrađena od nerđajućeg čelika visokog sjaja, dugotrajnog materijala, čime je predstavljena priroda „cveta Feniksa“, koji se odlikuje velikom otpornošću i sposobnošću da iz potpuno sasušenog stanja ponovo oživi.
Natalijina ramonda je cvet nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, supruzi kralja Milana Obrenovića, koja je bila veliki ljubitelj cveća i botanike. Ona ga je dobila na poklon od Josifa Pančića, koji ga je opisao kao novu vrstu i posvetio srpskoj kraljici.
Ovaj cvet pripada porodici afričkih ljubičica. To su biljke nastale pre mnogo miliona godina i preživele su ledena doba i promene klime.
Natalijina ramonda je zaštićena vrsta u Srbiji i nalazi se na Crvenoj listi ugroženih biljaka. Raste na stenovitim i krečnjačkim podlogama, na visinama od 600 do 2000 metara. Njen prirodni areal je ograničen na Srbiju, Severnu Makedoniju i Grčku.
#Cvet #Feniks #simbol #Dana #primirja #Srbiji