Montreal, Moskva – Na Severnom polu je krajem decembra 2015. bilo izuzetno toplo, s temperaturama koje su dostizale između nula i dva stepena Celzijusa, što je bar 20 podeljaka više od uobičajenih zimskih temperatura, saopštile su kanadske meteorološke službe.
Temperatura je nedavno sa minus 37 stepeni za dva dana porasla na minus osam, koliko je zabeleženo na mernoj stanici na oko 300 kilometara od Severnog pola.
Arktik je deo sveta koji je najviše pogođen globalnim zagrevanjem, s temperaturama koje su, prema podacima međunarodnih instituta, najmanje tri stepena više u odnosu na period pre industrijalizacije.
Rusija se zagreva više nego dvostruko brže u odnosu na ostatak sveta, saopštilo je tamošnje Ministarstvo za prirodne resurse i zaštitu životne okoline, ukazujući na sve učestalije poplave i šumske požare širom zemlje.
U vladinom izveštaju o zaštiti životne sredine navodi se da se Rusija od 1975. zagrevala 0,42 stepena Celzijusa po deceniji, što je 2,5 puta više u odnosu na globalni prosek od 0,17 stepeni Celzijusa, izvestila je agencija Tass. U svim ruskim regionima porasle su prosečne godišnje, jesenje i prolećne temperature.
Izveštaj pokazuje da, iako Rusija na nivou cele zemlje beleži otopljavanje, neke oblasti na Dalekom istoku i jugu Sibira beleže oštre zime. Veliki šumski požari i smrtonosne poplave pogađali su Rusiju gotovo svake godine u protekloj deceniji, a Ministarstvo za vanredne situacije u oktobru je saopštilo da mora da osmisli novu strategiju za rešavanje tih problema.
#Severnom #polu #izuzetno #toplo