Društvenije vrste na našoj planeti žive duže, ali su i tokom dužeg vremenskog perioda sposobni da stvaraju potomstvo, pokazala je prva studija koja obuhvata istraživanje o društvenosti životinjskog carstva, objavili su eksperti s Univerziteta Oksford.
Ovim istraživanjem obuhvaćene su 152 životinjske vrste, uključujući ptice, sisare, insekte i korale. Rezultati su pokazali, kako se navodi na sajtu pomenutog univerziteta, da vrste koje u sebi imaju izraženiju društvenost žive duže, odnosno kasnije sazrevaju, ali i da imaju veći porod u odnosu na one koje biraju usamljenički život.
„Saveznici određenih jedinki mogu pomoći u zaštiti od grabežljivaca, čime se produžava životni vek, ali stres društvenih hijerarhija i sukoba može imati suprotan efekat. Društvenost je osnovni aspekt mnogih životinja, ali još nam nedostaju dokazi o pravim prednostima društvenog života. Ovo istraživanje pokazalo je da društvenije vrste, poput majmuna, slonova, flaminga ili papagaja imaju duži životni vek i brojnije su od onih koje žive same, kao što je slučaj s pojedinim vrstama riba, gmizavcima i određenim insektima”, objasnio je dr Rob Salguero Gomez, glavni autor studije.
Eksperti smatraju da su društvenije vrste zaštićenije, jer imaju bolju mogućnost prilagođavanja, ali i odbrane od neprijatelja. Međutim, društvenost ima i svoje mane, navode eksperti. Zbog većeg broja jedinki u zajednici, bez obzira na vrstu, češće dolazi do širenja zaraznih bolesti, agresivnog ponašanja, pa i sukoba. Ipak, naučnici smatraju da su prednosti društvenosti daleko veće od njenih negativnih efekata.
#Društvenije #vrste #žive #duže