Istraživači su prvi put pronašli ćilibar na Antarktiku, star čak 90 miliona godina, čime su otvorili novo poglavlje u razumevanju drevne klime i eko-sistema na ovom zaleđenom kontinentu. Ovo otkriće pokazuje da je Antarktik nekada bio toplije, šumovito područje, prekriveno drvećem koje je proizvodilo smolu. Ćilibar, koji je fosilizovana smola, pronađen je duboko ispod Amuntsenovog mora, na zapadnom delu Antarktika, na neverovatnoj dubini od 946 metara.
Antarktik nije uvek bio zaleđen
Iako danas poznajemo Antarktik kao carstvo leda i pingvina, ovo otkriće nas podseća da je u prošlosti bio mnogo drugačiji. Istraživači su došli do ovog zaključka analizirajući sedimente koji nisu duboko zakopani, što je omogućilo očuvanje organskih materijala u gotovo originalnom stanju.
“Ćilibar iz ovih sedimenata pruža direktan dokaz da su stabla koja proizvode smolu nekada rasla u močvarnom okruženju Antarktika”, objasnio je Johan Klages, morski geolog i vođa istraživanja sa Alfred Vegener Instituta.
Priča koju krije dragi kamen
Ćilibar je poznat po svojoj sposobnosti da očuva ostatke biljaka, polena, spora, pa čak i insekata, pružajući naučnicima prozor u prošlost. Iako su uzorci mali, oni su izuzetno vredni. “Ćilibar koji smo pronašli verovatno sadrži ostatke originalne kore drveća i mikroorganizme, što ga čini ključem za razumevanje ekosistema tog doba“, objasnio je Heni Geršel, jedan od autora studije.
Prema istraživačima, ćilibar je nastao u periodu kredne ere, pre otprilike 90 miliona godina, kada su tropske šume prekrivale Antarktik. Ova smola, koja se formirala kao prirodna zaštita drveća od štetočina ili povreda, očuvala je dragocene tragove iz prošlosti, uključujući moguće dokaze o drevnim šumskim požarima.
Putovanje u doba dinosaurusa
Sedimenti u kojima je pronađen ćilibar pripadaju vremenu kada su dinosaurusi poput tiranosaurus reksa još vladali planetom, pre nego što su izumrli pre oko 66 miliona godina. Ovo otkriće ne samo da pruža uvid u klimu tog perioda već i ukazuje na to kako su tadašnji eko-sistemi funkcionisali.
Ranije su naučnici pronašli fosilizovanu smolu u drugim delovima sveta, ali ovo je prvi put da je ćilibar otkriven na Antarktiku. Slični nalazi na drugim mestima doneli su neverovatne informacije – fosilizovane insekte, polen i čak tragove drevnih mikroorganizama. Istraživački tim se nada da će detaljna analiza antarktičkog ćilibara doneti slična ili još fascinantnija otkrića.
Profimedia
Šume koje su nekad postojale na Antarktiku
Istraživanje iz 2020. godine, objavljeno u prestižnom časopisu Nature, već je rekonstruisalo drevnu prašumu na Antarktiku, baziranu na fosilima korenja dugim čak tri metra. Ovo novo otkriće ćilibara dodatno potvrđuje postojanje šuma koje su nekada cvetale na sada zaleđenom kontinentu. Klages i njegov tim žele da saznaju više o vrstama drveća koje su proizvodile smolu, kao i da istraže moguće tragove života sačuvane u ćilibaru.
Otkriće ćilibara nije važno samo za paleontologiju – ono je i ključ za razumevanje klimatskih promena kroz istoriju Zemlje. Naučnici planiraju da istraže kako je Antarktik prešao iz toplog, šumovitog područja u surovo ledeno prostranstvo kakvo poznajemo danas.
BONUS VIDEO:
Instalirajte našu iOS ili
android aplikaciju –
24sedam
Vest koja vredi
Pratite nas na društvenim mrežama
#ledu #Antarktika #pronađen #ćilibar #ostacima #živih #bića