„Morala sam da radim dok sam bila u devetom mesecu trudnoće“, kaže za Bi-Bi-Si njuz Sofi, seksualna radnica iz Belgije.
„Imala sam klijente nedelju dana pred porođaj”.
Ona kao majka petoro dece žonglira sa svojim poslom, što je, kaže, „zaista teško“.
Kada je Sofi dobila svoje peto dete carskim rezom, rečeno joj je da joj je potreban odmor u krevetu šest nedelja. Ona, međutim, kaže da to nije bila opcija i da se odmah vratila na posao.
„Nisam mogla da priuštim da stanem, jer mi je trebao novac”.
Njen život bi bio mnogo lakši da je imala pravo na porodiljsko odsustvo koje plaća njen poslodavac.
Prema novom zakonu u Belgiji – prvom te vrste u svetu – to će sada biti slučaj. Seksualne radnice će imati pravo na službene ugovore o radu, zdravstveno osiguranje, penzije, porodiljsko odsustvo i bolovanje. U suštini, njihov posao će se tretirati kao i svaki drugi rad, prenosi Bi-Bi-Si njuz.
„To je prilika da postojimo kao ljudi“, kaže Sofi.
Širom sveta ovim poslom se bave desetine miliona žena. Seksualni rad je u Belgiji dekriminalizovan 2022. godine, a legalan je i u nekoliko drugih zemalja, uključujući Nemačku, Grčku, Holandiju i Tursku. U uspostavljanju prava iz radnog ugovora, međutim, Belgija je prva na svetu.
„Ovo je radikalan potez i to je najbolji korak koji smo do sada videli bilo gde u svetu“, kaže Erin Kilbrajd, istraživač u Human Rights Watch-u. „Potrebno je da svaka zemlja krene u tom pravcu”.
Kritičari, s druge strane, ističu da „najstarija profesija” dovodi do trgovine ljudima, eksploatacije i zlostavljanja – što ovaj zakon neće sprečiti.
„Opasno je, jer novi belgijski zakon normalizuje profesiju koja je uvek nasilna u svojoj srži“, kaže Julija Krumijer, volonterka u Isale – nevladinoj organizaciji koja pomaže seksualnim radnicama na ulicama belgijskih gradova.
Mnogim seksualnim radnicama posao je neophodan. Mel je postala je „poslovna pratnja” kada je imala 23 godine – trebao joj je novac i brzo je počela da zarađuje iznad očekivanja. Mislila je da je pronašla zlatan rudnik, ali iskustvo sa polno prenosivim bolestima naglo ju je vratilo na zemlju.
Mel će sada, posle donošenja ovog zakona, moći da odbije svakog klijenta ili seksualni čin zbog kojeg se oseća neprijatno, piše britanski njuz portal.
„Sada mogu da uperim prst u svoju ‘madam’ [poslodavca] i kažem: ’Vi kršite ove uslove i ovako bi trebalo da se ponašate prema meni’. Biću pravno zaštićena“.
Odluka Belgije da promeni zakon je rezultat višemesečnih protesta 2022. godine, podstaknutih nedostatkom državne podrške tokom pandemije kovida.
Jedna od onih koja je bila na čelu protesta je Viktorija, predsednica belgijskog Sindikata seksualnih radnika (UTSOPI), koja je prethodnih 12 godina radila kao „pratnja”. Za nju je to bila lična borba. Viktorija smatra prostituciju društvenom uslugom, pri čemu je seks samo oko 10 odsto onoga što ona radi.
„Naš posao je da dajemo ljudima pažnju, slušamo njihove priče, jedemo kolače sa njima, plešemo uz muziku valcera“, objašnjava ona.
„Na kraju krajeva, radi se o usamljenosti”.
Nezakonitost njenog posla pre 2022. godine uzrokovala je značajne izazove. Radila je u nesigurnim uslovima, kako u odnosu na klijente, tako i u odnosu na agenciju koja je uzimala veliki deo njene zarade.
Viktorija kaže i da ju je silovao klijent koji je postao opsednut njom. Otišla je u policijsku stanicu, gde je, kako kaže, policajka bila „veoma stroga” prema njoj.
„Rekla mi je da prostitutke ne mogu da budu silovane. Naterala me je da se osećam kao da sam ja kriva, jer sam radila taj posao“. Viktorija je napustila policijsku stanicu plačući.
Svaka seksualna radnica sa kojom je novinar Bi-Bi-Sija razgovarao rekla je da su u nekom trenutku bile pod pritiskom da urade nešto protiv svoje volje. Zbog toga, Viktorija snažno veruje da će im ovaj novi zakon poboljšati živote:
„Ako nema zakona i vaš posao je ilegalan, nema protokola koji će vam pomoći. Ovaj zakon daje ljudima alate da nas učine bezbednijim”, kaže ona.
Makroima koji kontrolišu seksualni rad, prema novom zakonu, biće dozvoljeno da rade legalno – pod uslovom da poštuju stroga pravila, nastavlja Bi-Bi-Si njuz.
Svako ko je osuđivan za teška krivična dela neće moći da zapošljava seksualne radnice.
„Mislim da će mnoga ‘preduzeća’ morati da se zatvore, jer mnogi poslodavci imaju krivične dosijee“, kaže Kris Rikmans. On i njegova supruga Aleksandra vode salon za masažu u ulici Lav, u malom gradu Bekevortu. Masaže koje nude klijentima uključuju „tantru“ i „dvostruko zadovoljstvo“.
Termini su bili popunjeni kada smo ih posetili – što nije ono što smo očekivali u ponedeljak ujutru, nastavlja britanski njuz portal. Pokazuju nam pedantno opremljene sobe sa masažnim krevetima, svežim peškirima i ogrtačima, hidromasažnim kadama i bazenom.
Kris i njegova supruga zapošljavaju 15 seksualnih radnica i ponose se time što se prema njima odnose s poštovanjem, štite ih i daju im dobre plate.
„Nadam se da će loši poslodavci biti isključeni i da će dobri ljudi, koji žele pošteno da se bave ovom profesijom, ostati – i što ih bude više, to bolje“, kaže on.
Erin Kilbrajd iz Human Rights Watch-a je sličnog mišljenja – ona kaže da će novi zakon, postavljanjem ograničenja za poslodavce, „značajno umanjiti moć koju imaju nad seksualnim radnicima“.
Julija Krumijer, međutim, naglašava da većina žena kojima pomaže samo želi pomoć da napuste profesiju i dobiju „normalan posao“ – a ne radna prava:
„Radi se o tome da ne budete napolju po hladnom vremenu i da imate seks sa strancima koji plaćaju pristup vašem telu”.
Prema novom belgijskom zakonu, svaka prostorija u kojoj se obavljaju seksualne usluge mora da bude opremljena dugmetom za uzbunu koje će povezati seksualnu radnicu sa njihovom „osobom koja se bavi seksualnim radom”. Ali, Julija veruje da ne postoji način da se seksualni rad učini bezbednim.
„Na kom drugom poslu bi vam trebalo dugme za paniku? To nije najstarija profesija na svetu, to je najstarija eksploatacija na svetu”.
Kako regulisati seksualnu industriju ostaje globalno pitanje koje izaziva podele. Mel ipak smatra da izvlačenje iz senke može pomoći samo ženama. „Veoma sam ponosna što je Belgija tako daleko ispred drugih“, kaže ona. „Sada imam budućnost”.
(Neka imena su promenjena da bi se zaštitila bezbednost sagovornika, napominje Bi-Bi-Si).
UTSOPI
#Belgijske #seksualne #radnice #dobile #penziju #porodiljsko