Tradicionalno, muškarci su se suočavali s pritiskom da budu glavni hranitelji porodice. Međutim, istraživanje ekonomistkinje Džoane Sirde s Univerziteta u Batu otkriva da je ravnomernija raspodela prihoda među partnerima ključna za smanjenje stresa kod muškaraca.
Studija je analizirala podatke više od 6.000 domaćinstava tokom 14 godina i zaključila da su muškarci najsrećniji kada njihove supruge zarađuju oko 40 odsto ukupnog prihoda domaćinstva. U takvim situacijama, smanjuje se njihov osećaj pritiska i psihičkog stresa.
Kako veće zarade partnerki utiču na muškarce?
Iako veći doprinos žena finansijama smanjuje stres kod muškaraca, kada žene postanu glavni hranitelji, situacija se često menja. Studija je pokazala da muškarci doživljavaju pojačan stres i osećaj nelagodnosti kada postanu ekonomski zavisni od svojih supruga.
Jedini izuzetak primećen je kod parova gde je žena već na početku braka zarađivala isto ili više od muškarca. Ovi parovi su se pokazali otpornijim na rodne norme i stereotipe.
Freepik
Rodne norme i njihov uticaj na mentalno zdravlje
Prema Sirdi, tradicionalna uloga muškarca kao glavnog hranitelja duboko je ukorenjena u mnogim kulturama. Pritisak da ispune ovaj standard može negativno uticati na njihovo mentalno zdravlje. Takođe, održavanje rodnih normi može usporiti napredak žena u karijeri i dovesti do nejednakosti u radnom okruženju.
Zato se dešava da nevoljno prihvate ulogu glavnog finansijera porodice, ali da onda svoj stres zbog toga ispoljavaju pasivnom (ili aktivnom, u slučaju porodičnog nasilja) agresijom prema svojim partnerkama koje su domaćice.
U Srbiji, iako žene čine skoro polovinu radne snage, one i dalje zarađuju oko 20 odsto manje od muškaraca za iste poslove. Uprkos tome, broj domaćinstava u kojima žene zarađuju jednako ili više od svojih supruga značajno je porastao poslednjih decenija.
Freepik
Komunikacija kao ključ za ravnotežu
Studija takođe naglašava da parovi koji otvoreno razgovaraju o svojim finansijama, karijerama i zajedničkim ciljevima ređe doživljavaju emocionalne i psihičke probleme povezane s razlikama u zaradama. Transparentna komunikacija pomaže u smanjenju pritiska i jačanju međusobnog razumevanja.
Promena dinamike prihoda među partnerima donosi koristi, ali i izazove. Dok ravnopravnija podela zarada smanjuje stres kod muškaraca, previše izražene razlike mogu dovesti do nelagodnosti. Razbijanje rodnih stereotipa i unapređenje komunikacije ključni su za harmonične odnose i uspeh u domaćinstvu.
BONUS VIDEO:
Instalirajte našu iOS ili
android aplikaciju –
24sedam
Vest koja vredi
Pratite nas na društvenim mrežama
#Ravnomerna #primanja #smanjuju #stres #kod #muževa