Indeks društvenog napretka vež godinama ukazuhje da je Danska najbolja zemlja za život.
Istraživanja je obuhvataju 128 zemalja sveta, a razmatra se oko 50 različitih faktora. Oni su podeljeni u tri osnovne kategorije: osnovne ljudske potrebe (zdravstvena zaštita, higijenski uslovi, bezbednost), osnove ljudskog blagostanja (obrazovanje, komunikacija, okruženje, pristup informacijama) i mogućnosti – šanse (ljudska prava, stepen slobode i tolerancije, pristup višim stepenima obrazovanja).
Iza Danske, čiji stanovnici po istraživanjima žive najkvalitetnijim životom, nalaze se Finska, Island, Norveška i Švajcarska. Među deset najboljih su Kanada, Holandija, Švedska, Australija i Novi Zeland. Dalje slede: Irska, Velika Britanija, Nemačka, Austrija, Belgija, Španija, Japan, SAD, Francuska i Portugalija.
Kada je reč o kontinentima, najbolje prolaziu Evropa u kojoj je 11 od 14 zemalja pokazalo „vrlo visok društveni napredak”. Za njom slede Novi Zeland, Australija i Kanada. Sjedinjene Američke Države su pokazale „solidan napredak”, u azijskim zemljama zabeleženi su skromni rezultati, dok se afričke zemlje kotiraju najniže na listi – šest od sedam zemalja pokazuje „vrlo slab napredak”.
Ipak, u Africi nije sve tako crno, pa su pohvale pobrali Togo, Sijera Leone, Obala Slonovače, Gana i Nigerija. Dobre vesti stižu i za Nepal, Bangladeš, Mjanmar i Kirgistan, u kojima je zabeležen veliki napredak. Neke od problematičnih zemalja, poput Venecuele, Iraka i Sirije nisu uključene u istraživanje.
#Zašto #Danska #najbolja #zemlja #život