NaslovnaRAZONODAPandemija je promenila životinjsko carstvo

Pandemija je promenila životinjsko carstvo

Pandemija je promenila navike ponašanja ljudi, ali i životinja. U studiji objavljenoj 2022. godine, istraživači su otkrili da su primati koji žive u zoološkim vrtovima reagovali na to što ljude više nisu viđali svaki dan. Životinje su takođe promenile navike na različite načine.

Naime, smatra se da su interakcije posetilaca presudne za dobrobit životinja u zoološkom vrtu. Ipak, ove interakcije imaju potencijal da budu ili pozitivne ili negativne. Tako da su istraživači želeli da vide razliku kada gužve nije bilo.

„Primati su neke od kognitivno najnaprednijih vrsta u zoološkim vrtovima i njihove interakcije sa posetiocima su složene”, objasnila je za CNN naučnica za dobrobit životinja u zoološkom vrtu Samanta Vard sa Univerziteta Notingem Trent u Velikoj Britaniji.

Tokom nekoliko meseci i više perioda otvaranja i zatvaranja, primećene su promene u ponašanju primata, koje su varirale u zavisnosti od životinje. Kako su se posetioci vraćali u zoološki vrt, bonobi i gorile su sve manje vremena provodili sami, dok su gorile manje vremena provodile odmarajući se. U međuvremenu, šimpanze su jele više i bavile su se svojim ograđenim prostorima kada su se zoološki vrtovi ponovo otvorili. Primećeno je i da su se maslinasti babuni u safari parku upuštali u manje seksualno i dominantno ponašanje kada su se posetioci vratili. Takođe su češće prilazili automobilima za posetioce, u poređenju sa vozilima rendžera koja su videli kada je park bio zatvoren.

Da li su ove promene bile pozitivne ili ne, teže je reći. Istraživači sugerišu da se činilo da posetioci koji se vraćaju stimulišu šimpanze i babune, dok se gorile i bonobi koji manje vremena provode sami takođe mogu smatrati pozitivnim. U isto vreme, moglo bi se tvrditi da su gorile – prirodno više sedeće životinje – bile uznemirene zbog gomile jer su provodile manje vremena odmarajući se, a to što su gorile promenile delove svojih nastambi u kojima su proveli najviše vremena kada su se posetioci vratili sugeriše da životinje mogu donekle da se izbore sa ovim poremećajem.

„Promene u ponašanju i promene u korišćenju ograđenog prostora u prisustvu posetilaca naglašavaju prilagodljivost vrsta zooloških vrtova njihovom okruženju”, rekla je naučnica u zoološkom vrtu Elen Vilijams sa Univerziteta Harper Adams u Velikoj Britaniji navodeći da su sve ovo dragoceni podaci za istraživače dobrobiti životinja, koji znaju da posetioci mogu imati sve vrste efekata na divlje životinje – od dodavanja osećaja druženja i sigurnosti, do toga da budu izvori smetnji ili čak pretnji. Ovo treba uzeti u obzir u načinu na koji se zoološki vrtovi i parkovi vode i projektuju.

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Pandemija #promenila #životinjsko #carstvo

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja