U svim zemljama sveta policija igra ključnu ulogu u očuvanju javnog reda i osiguravanju bezbednosti građana. Kako bi podržale ovu esencijalnu delatnost, i evropske vlade svake godine izdvajaju značajna sredstva.
U 2022. godini, javni izdaci za red i bezbednost u Evropskoj uniji iznosili su 1,7 odsto BDP-a. Na osnovu procena iz kalkulatora plata zvanične statističke službe EU, Eurostata, Euronews Next je analizirao plate policajaca u EU i Velikoj Britaniji i došao do zaključka da Španija najslabije među „velikom četvorkom“ Evrope plaća ovaj važan posao.
U 2023. godini, mesečne bruto plate policajaca kretale su se od 699 evra u Bugarskoj do 5.761 evra u Danskoj. Ovi podaci se odnose na 35-godišnjeg policajca sa više od 10 godina iskustva, završenim višim obrazovanjem i radnom nedeljom od 36 sati.
Pored Danske, plate policajaca prelazile su 4.000 evra u još tri zemlje. Nemačka, Luksemburg i Belgija prate Dansku sa zaradama od oko 4.200 evra, dok su policajci u Holandiji zarađivali 3.881 evro, a u Irskoj 3.576 evra.
Među četiri najveće ekonomije EU, opet su španski policajci i 2023. imali najniže plate – 2.271 evro.
U Francuskoj, policajac sa navedenim kvalifikacijama zarađivao je 3.395 evra, dok je u Italiji taj iznos bio 2.537 evra.
U pet zemalja EU, policajci su zarađivali manje od 1.250 evra. Plate su bile nešto ispod ovog iznosa u Mađarskoj, Poljskoj, Rumuniji i Hrvatskoj, gde su prelazile 1.050 evra, dok su policajci u Bugarskoj imali najniže zarade – samo 699 evra.
Luksemburg jedini plaća žene više
Rodna razlika u platama ostaje značajan problem širom Evrope, a ni policija nije izuzetak.
Iako podaci za neke zemlje imaju nisku pouzdanost, Luksemburg se izdvaja kao jedina zemlja gde policajke zarađuju više od svojih muških kolega.
U većini zemalja EU, muškarci policajci zarađuju više od 10 odsto u odnosu na žene na istoj poziciji.
(Printscreen)
#Kolike #plate #policajaca