NaslovnaVESTI"Jeftin i ubojit": Raste zloupotreba samostrela

“Jeftin i ubojit”: Raste zloupotreba samostrela

U proteklih sedam dana dogodila su se dve zloupotrebe samostrela, a jedan slučaj okarakerisan je kao teroristički napad. Ministar policije najavio je pooštrenje zakona za ovo oružje, ali stručnjaci kažu restrikcije nisu rešenje. 

Najpre se krajem prošle nedelje dogodio napad isrped ambasade Izraela u Beogradu koji je okrarakterisan kao pokušaj terorističkog napada prilikom čega je povređen policajac, a napadač uhapšen. 

Dva dana kasnije, priveden je muškarac u krugu zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova nakon što se oglušio o naređenje da stane i ubrzanim korakom napustio prostor oko zgrade. 

Zajednička stvar ova dva slučaja jeste što su uhapšene osobe sa sobom imale samostrel.

Ovo oružje se koristilo u srednjevekovnim ratovima u Evropi, kao i u Kini kroz veći deo istorije, dok se danas posmatra gotovo isključivo kao sportski rekvizit. 

Međutim, samo u dva dana dve osobe uhvaćene su sa ovim oružjem, ali ne na nekakvom izolovanom mestu gde bi mogle da vežbaju gađanje, već u centru Beograda.

Jedan od uhapšenih, Miloš Vujović, koji se sumnjiči da je pokušao da izvrši teroristički napad, utvrđeno je da je samostrel kupio u jednoj radnji u Zemunu za svega 6.900 dinara. 

Ministar policije Ivica Dačić objasnio je da je takav komad oružja moguće kupiti i držati bez bilo kakve dozvole, navodeći zabrinutost. 

Kao u ratnoj zoni: U prva četiri meseca ove godine u SAD kupljeno više od pet miliona komada oružja

“To pod hitno mora da se menja, sve ono što je opasno po živote ljudi, mora da bude praktično zabranjeno za promet, jer to košta 6.900 dinara”, rekao je Dačić za RTS. 

Potencijalno jako opasno oružje

Brzom pretragom na internetu možete pronaći samostrele od 3.600 pa do nekoliko desetina hiljada dinara.

Ovi samostreli spadaju u jeftiniju kategoriju, jer kako objašnjava instruktor za bezbedno rukovanje vatrenim oružjem Ivan Urošević postoje i oni profesionalni koji koštaju više hiljada evra. 

Urošević pojašnjava da sasmostreli zajedno sa lukovima i strelama spadaju u tetivna oružja C i D kategorije. 

“Kategorije C i D su malo manje restriktivne za nabavku od klasičnog vatrenog oružja koji spada u kategorije A i B. Konkretno, kada pričamo o tetivnom oružju, razlika između C i D je u snazi. C kategorija zahteva da po kupovini oružja morate da prijavite vašoj nadležnoj policijskoj stanici, na osnovu mesta prebivališta, da ste vi to oružje nabavili i tada vam se izdaje dokument koji propisuje da ste slobodni da to oružje posedujete i u skladu sa zakonom koristite”, navodi naš sagovornik dodajući da za kategoriju D nije potrebno oružje registrovati u policijskoj stanici, već da ga je moguće kupiti samo uz pomoć lične karte. 

profimedia

 

Govoreći za Euronews Srbija, Urošević objašnjava da samostrel može biti potencijalno jako opasno oružje za čoveka.

“Vi ispaljujete projektil, konkretno strelu, koja u zavisnosti od svoje težine, od snage natega, od tipa vrha koji se koriste na tom oružju, može biti izrazito ubojito oružje”, naglašava naš sagovornik. 

Vašington post: Severna Koreja bi za šest meseci mogla Rusiji da isporuči 1,6 miliona komada artiljerijske municije

Stejt department:  Mogućnost isporuke ruskog oružja Severnoj Koreji izuzetno zabrinjavajuća

Međutim, dodaje i da “svako oružje, odnosno svaki predmet može bit opasan ukoliko se koristi za napad na drugu osobu”.

“Vama nije potrebno oružje da biste vi nekoga povredili. Vi možete uzeti tastaturu od kompjutera i nekoga prebiti na smrt, možete kablom od miša da udavite čoveka, ali to nije osnovna namena toga alata”, ukazuje Urošević.

“Dodatne restrikcije nisu rešenje”

Bezbednosna kultura u našoj zemlji je na jako niskom nivou, objašvanja naš sagovornik dodajući da se kod nas smatra da čim nešto nije smrtonosno da je automatski bezopasno.

Međutim, Urošević kaže da je zloupotreba legalnog oružja u našoj zemlji na izuzetno niskom nivou, ocenjujući da se radi o jednom do dva procenta zloupotreba. 

Iako bezbednosna kultura nije na visokom nivou, bezbednosna situacija u našoj zemlji je jako dobra u odnosu na druge evropske zemlje, pojašnjava Urošević, ali i navodi da je primetan trend u celoj Evropi proteklih nekoliko godina da se oružje C i D kategorije, u koje spada i samostrel, na različite načine zloupotrebljava.

Uprkos tome što je ministar Dačić spomenuo da je neophodno menjati zakonski okvir za ovaj tip oružja, Urošević kaže da je Srbija jedna od zemalja u Evropi sa najrestriktivnijim zakonima za oružje. 

“Što se tiče kategorija C i D, one su bukvalno usaglašene sa preporukama Evropske komisije, tako da se naš zakon ne razlikuje ništa od zakona Francuske, Nemačke, Engleske i bilo koje druge države”, dodaje Urošević.

profimedia

 

Navodi primer Velike Britanije koja je zbog uvođenja ekstremnih restrikcija dobila kontra rezultate.

“Ukidanjem komponente oružja, ne ukidate komponentu nasilja. Ako mi sad dođemo i zabranimo da niko ne može da ima nikakvo oružje, ni pištolj, ni samostrel, ni vazdušnu pušku, ništa – da li će tada nasilje nestati? Apsolutno neće. Samo će se promeniti sredstvo izvršenja”, uveren je naš sagovornik.

Kao alternativu restrikcijama, Urošević predlaže pooštravanje kazni za one koji zloupotrebljavaju oružje, odnosno svesno vrše krivična dela. 

Ipak, naglašava da već postoje određene ideje da se budući zakoni o oružju i municiji malo modifikuju.

“Tu se pre svega misli na obaveze upoznavanja sa određenim pravilima bezbednosti. Neki od tih predloga će se najverovatnije odnositi na to da se radi određeni vid upoznavanja, vi ćete imati možda neku brošuru, neku knjižicu gde ćete na kraju kupovine morati da potpišete određeni dokument da ste vi upoznati da je to oružje potencijalno opasno, i da čete ga u skladu sa zakonskim propisima koristiti i čuvati u prostorima koji su za to predviđeni”, zaključuje instruktor za bezbedno rukovanje vatrenim oružjem Ivan Urošević.

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Jeftin #ubojit #Raste #zloupotreba #samostrela

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja