Dobra ishrana, vitamini i pravilna nega neophodni su da bi i u zimskim mesecima kućni ljubimci sačuvali zdravu kožu i sjajnu dlaku, ali pravila nisu ista za male i velike rase, kratkodlake i dugodlake, dvorišne i kućne pse.
Najzahtevniji su psi s dužom dlakom, koji traže češća kupanja i svakodnevno četkanje, kako se dlaka ne bi ućebala i oštetila. Posle kupanja obavezno je i feniranje, što mnogi zaboravljaju smatrajući da je dovoljan peškir ili frotir. Psi se mogu osušiti i fenom koje koriste ljudi, ali bolje je, naravno, ako imamo fen za pse jer je on jače snage, a razvija manju temperaturu, kaže veterinar Milan Stanković.
Fen za dugodlake
Vlasnici krupnijih rasa s puno dlake, kao što su bobtejl ili zlatni retriver, bolje je da koriste fen za pse koji je blaži, feniranje duže traje, ali ima jaču snagu.
U frizerskim salonima za pse imaju sve što je potrebno za negu, uključujući i antiparazitske šampone, tako da je posle tretmana pas miran mesec dana i gazde mogu biti sigurne da će koža njihovih ljubimaca biti zdravija. Tretiranje u salonima naročito je bitno za pse kojima je zbog nehigijene oštećena i koža i dlaka.
Koliko pas treba da provede napolju kada je hladno ili vlažno vreme, šta uraditi s njegovim mokrim šapicama?
Psi se moraju šetati i zimi, manji kratkodlaki kerovi treba da imaju i neki džemper ili kabanicu. Da ne bi došlo do gljivičnih i bakterijskih oboljenja i crvenila kože, posle šetnje vlažne šape i noge treba oprati od nečistoće i osušiti fenom.
Osim što u zimskom periodu treba više voditi računa o nezi, važno je i ishranu pojačati vitaminima, suplementima i tabletama u prahu. Korisni su i dodaci koji potpomažu negu kože i krzna, da bi se pas što bolje oporavio od linjanja. To su dve možda i najvažnije stvori o kojima svaki vlasnik mora da povede računa.
Kada se pojavi oboljenje kože, kao što je dermatitis, dodaci, suplementi i vitamini više nisu dovoljni, već pas mora da dobije i određene medikamente: antiseptike i antialergijski šampon, koji smiruju upalu ili lekove koje veterinar propiše. To isto važi i kada se pojave alergije koje su karakteristične za prelazne periode u proleće i jesen.
Stručnjaci ukazuju i da je velika zabluda da se psi ne šišaju u zimskim mesecima ili da se ne kupaju. Pas cele godine treba da se štiti šišanjem krzna, a koliko će se dlaka skraćivati to zavisi da li je leto ili zima. Ukoliko se ne šiša, dlaka se ućeba, a to može dovesti i do bolesti kože jer zbog viška dlake koža ne može da diše. Kada pas pokisne, pa još dođe i prljav iz šetnje u toplu prostoriju, lako se javi dermatitis. Ispod krzna nastane puno ranica, a to je znak da su krenuli zapaljenski procesi. Zato psa stalno treba šišati i to makar jednom mesečno, a zimi jednom u tri meseca.
– Šnaucer i još neke rase imaju oštru dlaku s puno poddlake. Takve rase se češće trimuju, jer se time pospešuje kvalitet krzna i stvara bolja zaštita od hladnoće. Greška je ako se ne trimuje dugo, jer onda opadne poddlaka, a ona ih štiti od zime. Ako se trimuje na mesec ili dva, onda se stvara kvalitetniji zimski prekrivač – objašnjava Stanković.
On dodaje da manje rase kratke dlake moramo i oblačiti jer su bliže zemlji gde je temperatura niža nego u zoni gde se mi krećemo. Oblačenje je neophodno zbog velike razlike u temperaturi u stanu i napolju, pa često može doći do prehlade i pada imuniteta.
Džemper za patuljaste rase
Patuljaste rase, kao maltezeri, vlasnici uvek oblače kada ih izvedu napolje, ali baš zbog toga moraju ih i šišati da ne bi došlo do trenja između dlake i džemperčića i stvaranja elektriciteta, pa se dlaka ćeba, mrsi, a takvi psi se zato teže održavaju.
Da bi pas što lepše izgledao mora da bude čist i da se kupa redovno, što za izložbene pse znači da idu pod tuš jednom nedeljno.
#Posle #šetnje #sušenje