Mozak u trudnoći, poznat i kao „momnezija“, „mozak bebe“ ili „mozak mame“, je fenomen koji doživljavaju trudnice. Karakteriše ga zaboravnost, teškoće u koncentraciji i nemogućnost fokusiranja na zadatke.
Dok neke studije sugerišu da trudnice mogu da izgube nešto sive mase, njihov mozak takođe, postaje efikasniji i jača osećaj privrženosti.
Nesanica tokom trudnoće, takođe, može uticati na kognitivne funkcije i pamćenje. Studija iz 2017. objavljena u časopisu Nature Neuroscience pokazala je da trudnice gube sivu masu u delovima mozga koji se bave ljudskim osećanjima i neverbalnim signalima. Međutim, gubitak, umesto da umanjuje ovu oblast obrade mozga, izgleda da je čini efikasnijom, omogućavajući bolje tumačenje potreba i emocija njihovih beba, a samim tim povećava i njihovu materinsku privrženost.
Zbog vremenskog okvira studije, koju su sproveli istraživači u Holandiji i Španiji, nije poznato da li su ovi efekti trajni ili privremeni. Tokom studije, grupa očeva i majki prvi put je imala magnetnu rezonancu pre trudnoće, a drugi posle porođaja. Dok su mozgovi očeva ostali nepromenjeni, rekli su autori studije, snimci majki su pokazali gubitak sive mase.
„Gubitak volumena ne znači nužno gubitak funkcije. Ponekad je manje više“, rekla je za Si-En-En Elzelin Hekcema, učesnik studije i viši naučnik o mozgu na Univerzitetu Lajden u Holandiji.
Ona je rekla da bi gubitak sive mase mogao da „predstavlja fino podešavanje sinapsi u efikasnije neuronske mreže“.
Drugi neuronaučnik, Robert Fremke iz Medicinskog centra Langon Univerziteta u Njujorku, uporedio je proces sa „prolećnim čišćenjem“.
Cilj ovog istraživanja bio je da se kvantitativno procene promene na mozgu majke tokom i nakon zdrave trudnoće. Trodimenzionalne slike sa magnetne rezonance i merenje zapremine mozga urađeno je kod devet zdravih učesnica studije pre i posle porođaja. Dodatne slike su dobijene kod nekih od ovih učesnika pre trudnoće, tokom trudnoće i u roku od 52 nedelje nakon porođaja. Zapremine mozga i komora su izračunate korišćenjem poluautomatskog kompjuterskog programa. Rezultati su smanjenje veličine mozga tokom trudnoće koje je bilo maksimalno u terminu i koje se zadržalo 6 meseci nakon porođaja. Veličina komora je pokazala odgovarajuće povećanje veličine tokom trudnoće i smanjenje veličine nakon porođaja.
Naučnici su došli do zaključka da se mozak smanjuje u veličini tokom trudnoće i povećava se nakon porođaja. Promene prate dosledan vremenski tok kod svake žene.
#Mozak #trudnoći #smanjuje