Jelena Milić iz Smedereva objavila je ovih dana fotografije svojih radova od pustovane vune i „zapalila” društvene mreže. Posebno su bili zadivljeni poznavaoci ove drevne tehnike videvši šta stvara – bockanjem. A Jelena, kao da se pravda, objašnjava da suvo pustovanje, odnosno filcanje vune, radi iz ljubavi, ne zbog krajnjeg rezultata, već zbog samog procesa koji je opušta.
– Volim ručne radove – kaže za „Magazin” na početku razgovora, mada joj u diplomi piše da je saobraćajni tehničar.
Tehnika koja „ulazi pod kožu”
– Znam da heklam, štrikam, ali mi je pustovanje bilo strano. Tako da sam pre četiri godine odlučila da probam – kaže naša sagovornica dok nam opisuje tehniku za koju se koristi neupredena vuna, a postoji suvo i mokro pustovanje.
– Mokro podrazumeva da se vuna unakrsno kvasi toplom vodom i sapunom i na taj način ućeba, a dok se vuna posipa sapunicom, mora da se pritiska, kako bi se napravio čvrsto spojen i tvrd materijal. Odmah sam znala da to nije za mene. Suvo pustovanje se radi specijalnim iglama i uglavnom služi za pravljenje dekoracija, jer se tako preciznije prave šare. Dopalo mi se, ali nisam imala vremena za bockanje, pa su i merino vuna koju sam poručila i igle završile u fioci. Pre dve godine počela sam da tražim po internetu savete kako se radi – kaže naša sagovornica dodajući da joj je pustovanje pomoglo da popuni prazninu koju je osećala kada su ćerka i sin krenuli, svako svojim putem, iz roditeljske kuće. Suprug je takođe dosta odsutan zbog posla, a ona nije u stalnom radnom odnosu. U sezoni „zasuče rukave” u smederevskim voćnjacima.
Kapetana Džeka Sparoua, pirata s Kariba
I kao što se neko „zarazi” igricama na kompjuteru, Jelena je zaronila u svet filca za koji kaže da je njena bajka koju je stvorila uz „čudesnu vunu, puno ljubavi, malo talenta”.
– Za mene je pustovanje mnogo više od same tehnike. Kada uzmem grudvu vune i iglu u ruke, osetim unutrašnje smirenje. Počinjem da oblikujem, a tom iglom svaka nit vune postaje deo nečega mnogo većeg, neka moja unutrašnja priča.
„Izbockala” Đokovića
Suvo pustovanje radi se ubadanjem specijalne igle u sloj vune. Igla provlači vlakna u jednom i drugom pravcu i mrsi vunu. Potrebno je mnogo uboda da bi se oblikovao određeni predmet, zato se suvim pustovanjem rade sitniji predmeti. Jelena pravi trodmenzionalne slike, „Vuk u ovčijem runu” je dimenzija 40 h 50. Kako je njenim prstima, to ona zna. Vremenom je spoznala kada koju iglu da upotrebi, jer ih ima više, kako se ubacuje boja i sad kada to priča, deluje nestvarno da stvara takve rukotvorine, a da do pre dve godine ni iglu nije znala da drži, da je tek pre 11 meseci počela da pravi ozbiljne figure.
„Vuk u ovčijem runu”
– Osmelila sam se da probam da napravim figuru Novaka Đokovića, visine pola metra. Četiri meseca sam bockala satima. Trebao mi je džak domaće vune koju poručujem iz Leskovca. Kako sam napredovala, tako je rasla i radost zbog urađenog – priča Jelena dodajući da ima želju da od vune, pustovanjem, napravi Čarlija Čaplina, celu figuru, Nikolu Teslu i patrijarha Pavla.
Na pitanje da li prodaje svoje radove, kaže da nije počela da pustuje da bi na taj način zarađivala.
Za figuru Novaka Đokovića, visine pola metra, upotrebljen je džak domaće vune
– Pravila sam nekoliko zeka za Vaskrs i shvatila da svoj rad teško mogu da naplatim, a ne želim da ga potcenim, tako da radije poklanjam dragim ljudima.
Prvi put, ovog leta, izlagala je na međunarodnoj likovnoj koloniji „Budi čovek” koja je početkom septembra na Srebrnom jezeru okupila četrdesetoro umetnika iz Alžira, Belorusije, Belgije, Etiopije, Egipta, Nemačke, Iraka, Crne Gore, Rusije, Sirije, Srbije, Tunisa, Turske i Ukrajine.
Na prvom Festivalu vune na „Malom Dunavu”
– Jedva su me ubedili da učestvujem, nisam verovala da sam dorasla jednoj takvoj manifestaciji. Bila sam zatečena reakcijom umetnika koji nisu krili oduševljenje gledajući pustovane slike vuka, lava, nosoroga, kapetana Džeka Sparoua, pirata s Kariba. Kada sam na svoju fejbuk stranicu postavila fotografije figure Đokovića, koja je uživo neuporedivo lepša, nisam ni slutila na kakvu će reakciju naići i da će se tom brzinom proširiti društvenim mrežama – primećuje ova skromna žena čiji radovi su bili, 13. oktobra, izloženi na prvom Festivalu vune na „Malom Dunavu”, Ogledno dobro „Radmilovac” Poljoprivrednog fakulteta, u Vinči.
#Iglom #mrsi #niti #vune